Menu

Johnson i Macron potwierdzili przywiązanie do umowy nuklearnej z Iranem

Johnson i Macron potwierdzili przywiązanie do umowy nuklearnej z Iranem
Emmanuel Macron i Boris Johnson zgodzili się, że należy uniemożliwić Iranowi wejście w posiadanie broni jądrowej. (Fot. Getty Images)
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdzili dzisiaj przywiązanie do porozumienia nuklearnego z Iranem i uzgodnili, że potrzebny jest długoterminowy plan działania wobec tego kraju - poinformowało biuro prasowe Downing Street.
Reklama

"W sprawie Iranu przywódcy potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz JCPOA (zawartego w 2015 roku porozumienia nuklearnego z Iranem - przyp. red.), a także uznali, że konieczne jest stworzenie długoterminowego planu działania, który uniemożliwią Iranowi wejście w posiadanie broni jądrowej" - wskazała rzeczniczka Downing Street.

"Zgodzili się oni co do potrzeby deeskalacji sytuacji i konieczności współpracy z partnerami międzynarodowymi w celu znalezienia dyplomatycznej drogi wyjścia z obecnych napięć" - dodała w oświadczeniu wydanym po spotkaniu obu polityków, do którego doszło przy okazji konferencji w Berlinie poświęconej sytuacji w Libii.

Wielka Brytania i Francja kontynuują ścisłą współpracę na szczeblu politycznym. (Fot. Getty Images)

Sytuacja wokół Iranu zaostrzyła się po zabiciu przez USA na początku stycznia w Iraku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. W odpowiedzi Iran zaatakował pociskami rakietowymi bazy kierowanej przez USA koalicji w Iraku, co jednak nie spowodowało żadnych ofiar.

Z kolei 8 stycznia irańska armia zestrzeliła - jak wyjaśniły władze Iranu - pomyłkowo pasażerski samolot ukraińskich linii lotniczych, wskutek czego zginęło 176 osób.

W Berlinie rozpoczęła się dzisiaj konferencja na temat konfliktu zbrojnego w Libii. Oprócz Johnsona i Macrona uczestniczą w niej m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydenci Rosji Władimir Putin i Turcji Recep Tayyip Erdogan, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, a także dwaj główni adwersarze wojny domowej w Libii - premier popieranego przez ONZ libijskiego rządu jedności narodowej Fajiz Mustafa as-Saradż oraz generał Chalifa Haftar, dowódca samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL).

Czytaj więcej:

Johnson wzywa Trumpa, by przedstawił plan w sprawie Iranu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.06.2020
  GBP 4.954 złEUR 4.435 złUSD 3.957 złCHF 4.119 zł

  Sport


  Sport

  Reklama