Menu

Johnson do Tuska: "Londyn opuści UE 31 października niezależnie od okoliczności"

Johnson do Tuska: "Londyn opuści UE 31 października niezależnie od okoliczności"
Następne spotkanie Johnsona i Tuska ma odbyć się w przyszłym miesiącu. (Fot. Getty Images)
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson miał oznajmić szefowi RE Donaldowi Tuskowi, że jego kraj opuści UE 31 października niezależnie od okoliczności - przekazało źródło w brytyjskiej administracji po wczorajszym spotkaniu Johnsona i Tuska na szczycie G7 w Biarritz.
Reklama

Johnson zapewnił Tuska, że chce opuścić UE z porozumieniem i prowadzić rozmowy z Brukselą i państwami członkowskimi - dodało źródło.

"Premier powtórzył, że będziemy opuszczać UE 31 października niezależnie od okoliczności, musimy uszanować wynik referendum" - podkreśliło źródło. Johnson miał również oświadczyć, że mechanizm tzw. backstopu jest "antydemokratyczny".

Następne spotkanie Johnsona i Tuska ma odbyć się w przyszłym miesiącu podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych - podał Reuters.

Z kolei źródło unijne, proszące o anonimowość, wskazało, że z wczorajszego spotkania "nie wyniknęło nic nowego", głównie powtórzono znane wcześniej stanowiska. "Konieczny jest wkład z ich strony... To, na co w idealnym przypadku mielibyśmy nadzieję i czego oczekujemy, to nowe czynniki, by odblokować sytuację" - przekazało źródło w UE.

Johnson chce usunąć zapis ws. backstopu z porozumienia z UE. (Fot. Getty Images)

Według Sky News, Johnson zamierzał przekazać Tuskowi, że w przypadku wyjścia z UE bez porozumienia Wielka Brytania zapłaci tylko 9 mld funtów z 39 mld, na ile wyliczono zobowiązania brytyjskiego rządu wobec unijnego budżetu.

Dzień wcześniej Johnson po przylocie do Biarritz ostrzegł Tuska, że będzie on znany jako Mister No Deal, jeśli nie zgodzi się na zmianę porozumienia o Brexicie. Johnson odpowiedział w ten sposób na wcześniejszy tweet Tuska, w którym przewodniczący RE wyraził nadzieję, że Johnson "nie przejdzie do historii jako Mr No Deal".

Szef brytyjskiego rządu domaga się od strony unijnej renegocjacji porozumienia o Brexicie, w tym usunięcia z niego zapisu o backstopie. Jest to awaryjne rozwiązanie mające nie dopuścić do przywrócenia twardej granicy (kontrolowanej i chronionej przez służbę celną i policję) między należącą do Unii Europejskiej Irlandią a Irlandią Północną, stanowiącą część Zjednoczonego Królestwa. 

  Komentarze
  • Tygrysek
   26 August 2019, 09:16

   Zapisane jest w traktacie że, żeby odpuścić Unię lub zadać czego kolwiek musi uregulować zaległości, szczególnie zaległości emigrantów i ich składek na emeryturę. Do tej pory uk nie splacila żadnej transzy długu. Nie może żądać niczego jeśli nie uregulowala glugu.

  • Lal
   26 August 2019, 17:44

   Najpierw sie oczytaj na dany temat potem naucz gramatyki a na koncu sie wypowiedz

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 12.08.2020
  GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości