Menu

"Johnson brnie w rozbijanie jedności Wielkiej Brytanii"

"Johnson brnie w rozbijanie jedności Wielkiej Brytanii"
Brytyjskie społeczeństwo jest bardzo podzielone. (Fot. Getty Images)
Portugalscy i hiszpańscy komentatorzy ocenili, że zawieszenie parlamentu z inicjatywy brytyjskiego premiera Borisa Johnsona i dążenie lidera konserwatystów do twardego Brexitu 'jest brnięciem w rozbijanie' wewnętrznej jedności Wielkiej Brytanii.
Reklama

Komentatorzy portugalskiej telewizji TVI uważają, że zawieszenie na pięć tygodni brytyjskiego parlamentu "jest formą dążenia do skłócania Brytyjczyków".

"Irlandczycy z północy, Szkoci i Walijczycy nie chcą opuszczać UE. Tylko Anglicy w sondażach wyraźnie popierają Brexit. Wraz z opuszczeniem przez Londyn Unii w poszczególnych częściach Zjednoczonego Królestwa zacznie narastać niezadowolenie wobec Anglików, które może wewnętrznie rozsadzać Wielką Brytanię" - przewidują komentatorzy TVI.

Portugalska stacja określa sytuację, którą spowodował Brexit, mianem "brytyjskiej wojny domowej" oraz jako "próbę dezintegracji kraju".

TVI wskazuje, że pomimo "ślepego pędu" Johnsona w kierunku twardego Brexitu, to państwa unijne, a nie Wielka Brytania, są lepiej przygotowane do wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

Jaka przyszłość czeka Brexit? (Fot. Getty Images)

Lizboński dziennik "Diario de Noticias" odnotowuje, że premier Johnson doprowadził do nietypowych sytuacji w brytyjskiej polityce, takich jak zawieszanie parlamentu czy dymisja spikera, a najbliższa przyszłość kraju "stała się nieobliczalna".

Stołeczna gazeta wskazuje, że zatwierdzony w 2016 r. Brexit doprowadził Wielką Brytanię do chaosu politycznego, którego konsekwencje prawne "mogą uderzyć w samego premiera". "Diario de Noticias" przypomina, że działania Johnsona mogą ostatecznie zostać uznane przez sąd za nielegalne, a on sam aresztowany.

Z kolei hiszpański "El Pais" wskazuje, że Johnson nie tylko skłócił brytyjskich parlamentarzystów, ale również członków swojej własnej Partii Konserwatywnej. Madrycka gazeta zarzuca nowemu premierowi celowe brnięcie w kryzys konstytucyjny na Wyspach. "Boris Johnson zaczyna od zamykania ust brytyjskim deputowanym. Bez skrupułów, w czasie jednego z największych kryzysów, jaki Wielka Brytania doświadcza od kilku dekad" - oceniła stołeczna gazeta.

  Komentarze
  • Johny Bravo
   11 września 2019, 10:54

   Dyktator "BORYS BESTIA" HA HA HA

  • Boris
   11 września 2019, 13:29

   IT'S JUST BORIS!!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.01.2020
  GBP 4.992 złEUR 4.246 złUSD 3.828 złCHF 3.953 zł

  Sport


  Reklama