Menu

Johnson: Zestrzelenie samolotu "wzmacnia potrzebę deeskalacji napięcia"

Johnson: Zestrzelenie samolotu "wzmacnia potrzebę deeskalacji napięcia"
Johnson: "Przyznanie przez Iran, że samolot został zestrzelony przez pomyłkę jest ważnym pierwszym krokiem". (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył wczoraj, że przypadkowe zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego w Iranie wzmacnia potrzebę deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie.
Reklama

"Przyznanie przez Iran, że samolot Ukraine International Airlines wykonujący rejs 752 został zestrzelony przez pomyłkę przez jego własne siły zbrojne jest ważnym pierwszym krokiem" - napisał Johnson w oświadczeniu.

"Potrzebujemy teraz kompleksowego, przejrzystego i niezależnego międzynarodowego dochodzenia i repatriacji tych, którzy zginęli. Wielka Brytania będzie ściśle współpracować z Kanadą, Ukrainą i innymi naszymi międzynarodowymi partnerami, którzy ucierpieli w wyniku tego wypadku, aby zapewnić, że tak się stanie" - dodał brytyjski premier.

Katastrofa Boeinga 737-800 nastąpiła w środę rano, kilka minut po starcie samolotu z lotniska w Teheranie. Doszło do niej zaledwie kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch bazy w Iraku, w których stacjonują siły USA. Ataki te były odwetem za zabicie przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

W katastrofie zginęło 176 osób - wszystkie znajdujące się na pokładzie. Większość ofiar to obywatele Iranu i Kanady. Wśród zabitych jest także czterech obywateli Wielkiej Brytanii irańskiego pochodzenia.

Brytyjski premier podkreślił znaczenie deeskalacji napięcia w regionie. "Wszyscy widzimy bardzo wyraźnie, że dalszy konflikt doprowadzi jedynie do większych strat i tragedii. Ważne jest, aby wszyscy przywódcy podążali teraz dyplomatyczną drogą naprzód" - oświadczył.

Powtórzył też, że Wielka Brytania opowiada się za utrzymaniem porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r.

Iran przez trzy pierwsze dni po katastrofie samolotu zaprzeczał, by miał z tym cokolwiek wspólnego, jednak w sobotę rano poinformował, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie "ludzkiego błędu". Irański prezydent Hasan Rowhani wyraził na Twitterze "głębokie ubolewanie z powodu tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki".

Czytaj więcej:

Iran: Ukraiński Boeing rozbił się tuż po starcie. Zginęło 176 osób

Iran ostrzelał bazy USA w Iraku. Zapowiada, że to "pierwszy krok"

Irańscy śledczy: Ukraiński samolot palił się przed katastrofą

Premier Kanady: Mamy informacje, że ukraiński samolot został zestrzelony

Iran przyznał się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama