Menu

Johnson: Skazani za terroryzm nie powinni być przedterminowo zwalniani

Johnson: Skazani za terroryzm nie powinni być przedterminowo zwalniani
Boris Johnson i Priti Patel odwiedzili wczoraj miejsce zdarzenia. (Fot. Getty Images)
Brytyjski premier Boris Johnson, który wczoraj po południu przybył na miejsce ataku terrorystycznego na Moście Londyńskim, oświadczył, że osoby skazane za terroryzm powinny odsiadywać pełne wyroki. Podziękował wszystkim, którzy walczyli z napastnikiem.
Reklama

"Myślę, że praktyka automatycznego, przedterminowego zwalniania z więzienia, gdy wyroki skracane są o połowę i wypuszczamy sprawców naprawdę poważnych, agresywnych przestępstw, po prostu nie działa. Obawiam się, że ten przypadek jest na to bardzo dobrym dowodem" - podkreślił Johnson na miejscu ataku. Premierowi towarzyszyła minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Policja poinformowała, że sprawcą piątkowego ataku był 28-letni Usman Khan, który wcześniej został skazany za przestępstwa związane z terroryzmem i zwolniony warunkowo z więzienia w ubiegłym roku. Jak podano, w trakcie ataku miał on na sobie tzw. elektroniczną bransoletę, do noszenia której był zobowiązany zgodnie z warunkami przedterminowego zwolnienia. W ataku zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne. Sprawca został zastrzelony przez policję.

Johnson ponownie wyraził uznanie dla osób, które podjęły walkę z uzbrojonym w nóż i grożącym detonacją ładunków wybuchowych terrorystą (później okazało się, że były to atrapy).

"Poszedłem, aby porozmawiać ze służbami ratunkowymi i złożyć wyrazy uznania za ich niewiarygodną reakcję. Byli na miejscu zdarzenia w ciągu czterech minut. Chcę również - podobnie jak, myślę, cały kraj - oddać hołd ogromnej odwadze tych członków społeczeństwa, którzy narażali swoje życie" - przekazał dziennikarzom.

Jak podał dziennik "The Times", jedną z osób, które pomogły powstrzymać terrorystę, był Polak o imieniu Łukasz, pracujący w budynku, w którym rozpoczął się atak. Do walki z terrorystą użył on półtorametrowego kła narwala.

O Polaku wspomniał wczoraj burmistrz Londynu Sadiq Khan, który również odwiedził miejsce ataku. Jak zaznaczył, osoby, które podjęły działanie, aby zatrzymać atak, reprezentują to, co najlepsze w ludzkości. "Kiedy mówię, że są oni najlepszymi spośród nas, mam na myśli także obywateli UE. Wczoraj widzieliśmy, jak zwykli ludzie, w tym londyńczyk polskiego pochodzenia, działali w niezwykły sposób" - oświadczył Khan.

Czytaj więcej:

Atak terrorystyczny na London Bridge. Są ofiary

Policja: Sprawca ataku w Londynie był skazany za terroryzm

Atak na London Bridge: Polak jednym z bohaterów, którzy powstrzymali terrorystę

Królowa składa kondolencje rodzinom ofiar i dziękuje tym, którzy zatrzymali sprawcę

  Komentarze
  • Al
   1 grudnia 2019, 11:47

   Przecież to zwolnienie było według projektu partii Torysów.

  • Rob
   1 grudnia 2019, 13:57

   Al, mylisz sie. Ustawa o skroceniu odsiadki zostala wprowadzona przez Partie Pracy. Torysi zmienili to ale poniewaz prawo nie moze dzialac wstecz Khan wyszedl wedlug starego systemu.Za Torysow dalej by siedzial.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.01.2020
  GBP 5.038 złEUR 4.246 złUSD 3.848 złCHF 3.963 zł

  Sport


  Reklama