Menu

Jest wniosek o kolejne wysłuchanie Polski w sprawie praworządności

Jest wniosek o kolejne wysłuchanie Polski w sprawie praworządności
Spór o praworządność w Polsce wciąż nie został rozwiązany. (Fot. Getty Images)
Francja i Niemcy zawnioskowały na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych o zorganizowanie po wakacjach kolejnego wysłuchania dotyczącego praworządności w Polsce. Wiceszef MSZ Konrad Szymański poinformował, że Polska jest gotowa dostarczyć informacji, ale nie widzi potrzeby nowego wysłuchania.
Reklama

Unijni ministrowie ds. europejskich przez około pół godziny zajmowali się Polską na posiedzeniu Rady ds. Ogólnych w Brukseli. Nie było to wysłuchanie, ale punkt informacyjny. W dyskusji poza wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem i wiceministrem Szymańskim stanowisko zajęły jeszcze Francja i Niemcy (wspólnie) oraz Szwecja i Belgia.

Ministrowie wskazywali na znaczenie praworządności oraz na nierozwiązane problemy w tej kwestii w Polsce. "Na początku tego nowego cyklu instytucjonalnego musimy jeszcze raz potwierdzić, że nasze fundamentalne wartości, włączając w to praworządność, są w sercu projektu europejskiego" - miał przekazać za zamkniętymi drzwiami minister ds. europejskich Niemiec Michael Roth, który wypowiadał się też w imieniu Francji.

Połączony efekt zmian prawnych wprowadzonych przez władze w Polsce może nieść ryzyko dla niezależności sądownictwa i rozdziału władz. Według informacji ze źródeł dyplomatycznych, państwa członkowskie zabierające głos w dyskusji wskazały, że problemy, które doprowadziły do uruchomienia wobec Polski procedury z Art 7. unijnego traktatu, nadal nie zostały całkowicie i właściwie rozwiązane.

Po posiedzeniu Szymański przekazał dziennikarzom, że przedstawił na nim informacje o sposobie wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Sądu Najwyższego. "To ważna informacja dla stolic, bo ona podtrzymuje przekonanie - jak sądzę, bardzo wielu stolic - o dobrej woli Polski co to tego, żeby w tej sprawie postępować zgodnie z prawem" - oświadczył.

Wiceszef KE Timmermans przekazał natomiast na konferencji, że niestety nie miał do przekazania ministrom dobrych wiadomości o praworządności w Polsce. Dodał, że orzeczenie TSUE, które potwierdza stanowisko KE w sprawie wieku emerytalnego sędziów SN, jest przełomowe. Jak przekonywał, decyzja TSUE potwierdza, że KE słusznie upominała się o to, by w reformie wymiaru sprawiedliwości stosować się do unijnych wymogów.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama