Menu

Jest data ustąpienia Harry'ego i Meghan z zajmowanych ról w rodzinie królewskiej

Jest data ustąpienia Harry'ego i Meghan z zajmowanych ról w rodzinie królewskiej
Harry i Meghan będą "regularnie" bywać w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Książę Harry i księżna Meghan formalnie ustąpią z roli wyższych rangą członków brytyjskiej rodziny królewskiej oraz przestaną reprezentować królową z dniem 31 marca - poinformował wczoraj rzecznik pary. Dodał, że zawarte uzgodnienia zostaną poddane ponownemu rozpatrzeniu po 12 miesiącach.
Reklama

Harry - młodszy syn następcy tronu, księcia Karola - oraz jego amerykańska żona na początku stycznia niespodziewanie ogłosili, że zamierzają ograniczyć swoje obowiązki jako członków rodziny królewskiej, dzielić czas między Wielką Brytanią i Ameryką Północną oraz samodzielnie się utrzymywać. Jak dali do zrozumienia, przyczyną tego była presja związana z życiem pod nieustanną obserwacją mediów.

W wyniku narady wewnątrz rodziny królewskiej uzgodniono, że Harry i Meghan przestaną używać tytułów Jego/Jej Królewskiej Wysokości (HRH), nie będą już reprezentować królowej ani otrzymywać środków publicznych na pełnienie obowiązków członków rodziny królewskiej.

Jak poinformował rzecznik, książęca para powróci z Kanady, gdzie obecnie przebywa, do Wielkiej Brytanii pod koniec tego miesiąca, po czym jeszcze w lutym oraz w marcu weźmie udział w sześciu oficjalnych wydarzeniach, w tym w uroczystościach z okazji przypadającego 9 marca Dnia Wspólnoty Narodów. Zapewnił też, że Harry i Meghan będą "regularnie" bywać w Wielkiej Brytanii.

Rzecznik wyjaśnił też, że Harry i Meghan zachowają prawo do tytułów Jego/Jej Królewskiej Wysokości (HRH), choć nie będą ich używać (co pozostawia im drogę powrotną do rodziny królewskiej, gdyby w przyszłości zmienili zdanie).

W związku z tym, że para nie będzie już oficjalnie wspierać królowej w wykonywaniu obowiązków, od 1 kwietnia br. nie będzie miała już biura w pałacu Buckingham, a sprawy pary będzie reprezentować jej fundacja.

Potwierdził też doniesienia prasowe, że trwają dyskusje na temat prawa do używania przez nich słowa "Royal" i efekty ustaleń w tej sprawie zostaną podane wraz z inauguracją ich nowej organizacji charytatywnej. W lipcu zeszłego roku fundacja Harry'ego i Meghan - którzy noszą tytuł księcia i księżnej Sussex - złożyła wniosek o zarejestrowanie nazwy "Sussex Royal" jako znaku towarowego.

Czytaj więcej:

Madame Tussauds "rozdziela" Harry'ego i Meghan od rodziny królewskiej

Harry i Meghan nie będą już używać tytułów królewskich

Harry i Meghan zwolnili wszystkich pracowników w UK. "To znak, że już nie wrócą"

Po wyjeździe Meghan brytyjskie media wzięły na celownik księżną Kate

Królowa zabroniła Harry'emu i Meghan korzystać z marki "Sussex Royal"

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 08.04.2020
  GBP 5.143 złEUR 4.536 złUSD 4.180 złCHF 4.299 zł

  Sport


  Reklama