Menu

Jak Wielka Brytania przygotowuje się na wybuch epidemii?

Jak Wielka Brytania przygotowuje się na wybuch epidemii?
W Wielkiej Brytanii jest już 15 osób zarażonych koronawirusem. (Fot. Getty Images)
Koronawirus został zaobserwowany już w ponad 30 krajach i z każdym dniem rozprzestrzenia się on coraz bardziej w Europie. Nowe przypadki każdego dnia zgłaszane są także w Wielkiej Brytanii. Co planuje zrobić rząd, jeśli dojdzie do wybuchu epidemii i jak przygotowany jest NHS?
Reklama

Brytyjski rząd od samego początku zapewnia, że Wielka Brytania jest przygotowana na wszystkie możliwe scenariusze związane z koronawirusem.

Jak informuje BBC, ministrowie i urzędnicy służby zdrowia nieustannie pracują nad tym, aby powstrzymać wybuch epidemii w Wielkiej Brytanii. Obejmuje to m.in. szybkie wykrywanie wszelkich przypadków, izolowanie ich i szukanie osób, które miały kontakt z nosicielami wirusa.

Brytyjskie służby zapewniają, że są przygotowane na każdą ewentualność. (Fot. Getty Images)

Do tej pory metoda ta działa dobrze. W Wielkiej Brytanii do dziś odnotowano w sumie 15 przypadków koronawirusa - wszyskie dotyczyły jednak zarażeń za granicą, a nie w kraju. 

BBC zauważa jednak, że ryzyko z dnia na dzień jest coraz większe, ponieważ Wielka Brytania jest częstym celem podróży z Europy. A w kontynentalnej Europie liczba zakażeń szybko się powiększa.

Wprowadzanie licznych ograniczeń np. w podróżowaniu może być dobrą metodą na walkę z koronawirusem. Nawet jeśli nie zatrzyma to epidemii, to Wielka Brytania zyska cenny czas, podczas którego będzie można poczekać na opracowanie skutecznej szczepionki. Zdaniem ekspertów, naukowcy są coraz bliżej zrozumienia nowego zagrożenia i stworzenia właściwego leku.

Początkowo istniała nadzieja, że po nadejściu wiosny rozprzestrzenianie się koronawirusa znacznie spowolni z uwagi na rosnące temperatury. Doświadczenia innych krajów pokazały jednak, że nie będzie to miało istotnego wpływu na tempo zarażeń. Z drugiej jednak strony, NHS jest wyjątkowo obciążony w okresie zimowym. To oznacza, że ocieplenie przyniesie korzyść służbie zdrowia, która będzie w stanie skoncentrować się głównie na nowym zagrożeniu.

Jak zaznacza BBC, NHS ma szczegółowe plany na wypadek nagłej eskalacji zagrożenia. Ponad 20 regionalnych placówek chorób zakaźnych pozostaje w stanie ciągłej gotowości, aby przyjmować pacjentów, jeśli ich liczba gwałtownie zacznie rosnąć. Wszystkie szpitale na terenie Wysp otrzymały również zalecenie, aby przygotować izolatki dla chorych pacjentów.

Brytyjczycy kupują maseczki ochronne, obawiając się zarażenia. (Fot. Getty Images)

Koronawirusa nie można obecnie wyleczyć, więc szpitale skupiać się mają jedynie na łagodzeniu objawów. W tym celu wiele jednostek wyposażono w specjalistyczny sprzęt o nazie ECMO, który ma pomóc pacjentom z uszkodzonymi płucami. Brytyjscy lekarze sprawdzają obecnie również, czy osobom z koronawirusem mogą pomóc lekarstwa na takie choroby jak malaria czy HIV.

W najgorszym przypadku, gdyby w całym kraju doszło do masowych zarażeń, szpitale mają prawo anulować wszystkie zabiegi niezwiązane z koronawirusem, aby skoncentrować się wyłącznie na nowym zagrożeniu.

Wszystkie szpitale NHS przygotowały już izolatki dla chorych pacjentów. (Fot. Getty Images)

BBC dodaje, że organ Public Health England sprawdza obecnie, czy koronawirus nie rozprzestrzenia się w kraju niewykryty. W tym celu 8 szpitali i 100 przychodni lekarskich przeprowadza badania na obecność koronawirusa u pacjentów, którzy mają problemy z oddychaniem bądź objawy grypy.

Na podstawie ustawy Civil Contingencies Act, rząd może również zamknąć wszystkie szkoły, zawiesić funkcjonowanie transportu publicznego oraz zakazać zgromadzeń. Niezależne badania wykazują jednak, że rozwiązania te nie są specjalnie skuteczne w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się choroby. Mogą natomiast wprowadzić niepotrzebny chaos, zakłócając funkcjonowanie kraju i wywołując niepożądane turbulencje ekonomiczne.

Czytaj więcej:

Ochrona przed koronawirusem? WHO: "Maseczka to nie wszystko"

Koronawirus we Włoszech. "Jeśli runie turystyka, nic nie zostanie"

Koronawirus: Pracownik niech siedzi w domu

  Komentarze
  • Mike
   27 lutego, 18:05

   Tak że appointment Mam za tydzień...

  • Alex
   27 lutego, 20:36

   Maseczki, mydełko przeciw wirusowi??? 🤣🤣🤣 A może od razu porazić Coronavirusa paracetamolem??? 🤣🤣🤣

  • Powodzenia
   27 lutego, 23:52

   Tak to nic nie da 76% pacjentow potrzebowało tlenoterapi bo pluca po infekcji dzialaja tylko na 12% a pecherzyki plucne napelniaja sie woda

  • Krys
   28 lutego, 00:25

   Na lotnisku Heathrow ludzie pracuja na samolotach bez masek bo firmy nie stac na maski tak sa przygotowani najpierw trzeba zabezpieczyc ludzi w odpowiednie uniformy maski

  • Jan
   28 lutego, 08:16

   Dane są porażające . Można powiedzieć ze prawie co druga dorosła osoba jest w stanie krytycznym lub umiera.
   Dlatego ze ok 30 proc. to dzieci które wirus nie atakuje. Całkowicie wyleczyć da się kilkanaście procent ludzi. Większość zostaje nosicielami.

  • Andrusza
   2 marca, 23:57

   Dla mnie zamknąć granice i wszystkie miejsca publiczne oraz odwolac wszystkie imprezy masowe w UK na czas nie określony . Tylko tak Anglia pokona tego wirusa.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 31.03.2020
  GBP 5.105 złEUR 4.552 złUSD 4.147 złCHF 4.300 zł

  Sport


  Reklama