Menu

Jak Polska działa na rzecz równości mniejszości seksualnych? Jest stanowisko rządu

Jak Polska działa na rzecz równości mniejszości seksualnych? Jest stanowisko rządu
Czy Polska wywiązuje się ze swoich unijnych zobowiązań na rzecz równości mniejszości seksualnych? (Fot. Getty Images)
Sejmowa komisja ds. UE przyjęła stanowisko polskiego rządu wobec unijnego dokumentu dotyczącego polityki równego traktowania środowisk LGBTIQ. 'Będziemy podejmować odpowiednie działania, z poszanowaniem traktatów UE' - podkreśliła wiceminister rodziny Anna Schmidt.
Reklama
Reklama

12 listopada ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła pierwszą strategię na rzecz równości lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, niebinarnych, interseksualnych i queer (LGBTIQ) zatytułowaną "Unia Równości". Strategia ta oparta jest na czterech filarach: walce z dyskryminacją osób LGBTIQ, zapewnieniu ich bezpieczeństwa, budowanie inkluzywnych społeczeństw oraz działania na rzecz równości LGBTIQ na całym świecie.

"Rząd będzie podejmował odpowiednie działania i inicjatywy zawarte w tej strategii" - zapewniła wiceminister rodziny i polityki społecznej Anna Schmidt. Jak jednak zaznaczyła, unijna strategia powinna "respektować tradycje i uwarunkowania instytucjonalne, społeczne i gospodarcze państw członkowskich". Powinna też - dodała - "uwzględniać wyłączne kompetencje państw członkowskich". Stanowisko to zostało przyjęte przez sejmową komisję.

Schmidt wskazała także na "Krajowy program na rzez równego traktowania" jako przykład działania wpisującego się w cele unijnej strategii. "To pakiet rozwiązań mający przeciwdziałać mowie nienawiści, także wobec środowisk LGBT" - zauważyła wiceminister. Jak dodała, dokument ten "jest obecnie w fazie przyjmowania przez polski rząd".

W dyskusji poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek ocenił, że "nie usłyszał żadnego przekazu pozytywnego". Zwrócił uwagę, że Art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej jasno wskazuje na zestaw wspólnych wartości, w tym poszanowania praw mniejszości, którymi powinny się kierować państwa członkowskie UE przy projektowaniu swoich polityk. Wskazał także na kwestię uchwał podjętych przez część polskich władz samorządowych o tzw. "strefach wolnych od LGBT".

Śmiszek zwrócił uwagę, że pisma, które skierował do wojewodów w sprawie wycofania tych uchwał spotkały się z negatywnymi odpowiedziami. "Z jednej strony mówicie, że będziecie coś realizować ze strategii unijnej, a z drugiej swoimi rękami - poprzez wojewodów w terenie - podtrzymujecie te uchwały, które są dzisiaj hańbą dla Polski na arenie międzynarodowej" - zauważył poseł.

Czytaj więcej:

Zagraniczni dyplomaci w Polsce: Popieramy uświadamianie o problemach LGBTI

Adam Bodnar w Sejmie: "Władza robiła wiele, żeby ograniczyć moje możliwości działania"

Minister Maląg o liście 48 ambasadorów ws. LGBT: "Polska go nie popiera"

Komisja Europejska wszczyna postępowanie wobec Polski ws. LGBT

  Komentarze
  • Celestyn76
   23 lipca, 18:20

   W polsce w przeciwiensstwie do uk usa niemiec czy francji nigdy nie bylo prawodastea penslizujacego homosexualizm i nie skazany za to nikogo jak verlaina w belgia wildea czy Turing a w uk a Karol szymsnieski byl nawet restore my academic myzyczbej pomimo homosexualizm ta napasc na polske to lewacka agenda u nas homosiow zawsze traktowac o sie z przymruzeniem oka a i oni sami nie chca sie zbytnio ookazyeac iprocz takich jak biedron smiszek i inni dzialacze Baska i na polske razem ze zboczencem bartem sciganym za molestowanie nieletnich

  • Cyrk
   23 lipca, 19:54

   Było rok temu widać równość jak tęczówki zabytki niszczyli sprejami w miastach. Nigdy więcej antypolskiej platformy. Oni głosują za sankcjami dla polaków. Nie wiem kto ich sponsoruje ale wyszło im to całkiem profesjonalnie. Ja sam do prokuratury podałem taką jedną co w lublinie zakłócała pod kościołem. Była nagrana, oraz wylegitymowana, wystarczyło policjantowi powiedzieć. Tylko musze do polski na sprawe leciec teraz, ale warto

  • Celestyn76
   23 lipca, 22:12

   W polsce w przeciwienstwie do I’m usa niemiec francji nigdy nie bylo penalizacji homosexualizmu ale teraz tzw lgbtqichgw jako agenda neomarxistowska chce natzucic nam cos czego nie chce my nie chca tego nawet normalni homozexualisci bo tych idiotow lazacych z piorami w tylkach pi ulicach nie mozna nazywac normalnym i to pi prostu tzw ,,gene,,za kase robia your z siebie idiotow

  • Drakus
   24 lipca, 01:30

   Będąc państwem w UE trzeba się przystosować i rozdzielić prawo od religii. Nie powinniśmy czekać aż nam wstrzymają unijne środki lub zaczną nakładać kary. Należy zrozumieć że tacy ludzie istnieją i dostosować prawo. Jeżeli ktoś ma ochotę może namawiać ich do zmiany i w tym im pomagać. Twarde stanowisko wstrzymujące prawo nic na tym polu nie pomoże i możemy tylko stracić. Ja rozumiem że opornie nam to idzie i też potrzebowałem czasu, ale UE i Świat czekają, a tam mają dla nas mniej wyrozumiałości.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2021
  GBP 5.3712 złEUR 4.5999 złUSD 3.9282 złCHF 4.2172 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama