Menu

Izba Lordów przyjęła ustawę przeciwko Brexitowi bez umowy

Izba Lordów przyjęła ustawę przeciwko Brexitowi bez umowy
Widmo twardego Brexitu oddala się. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Izba Lordów przyjęła dziś bez poprawek ustawę mającą na celu zablokowanie wyjścia kraju z UE bez umowy, otwierając drogę do zmuszenia premiera Borisa Johnsona, by złożył wniosek o przedłużenie procesu Brexitu do stycznia 2020 roku.
Reklama

Zgodnie z zapisami dokumentu, szef rządu będzie miał obowiązek poprosić o kolejną zmianę terminu opuszczenia Wspólnoty, jeśli parlament nie przyjmie do 19 października jakiejkolwiek wersji umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Wczoraj Boris Johnson zapowiedział, że "prędzej wyzionie ducha", niż zgodzi się na opóźnienie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

Zwolennicy Brexit Party liczyli na wyjście z UE już 31 października. (Fot. Getty Images)

Ustawa wymaga jeszcze formalnego podpisu królowej Elżbiety II i powinna wejść w życie w poniedziałek. Tego samego dnia brytyjski rząd planuje przedstawić drugi wniosek o przedterminowe wybory parlamentarne.

W pierwszym głosowaniu propozycję przeprowadzenia wyborów poparło 298 posłów, poniżej wymaganego progu 434 głosów.

Brytyjskie media są bardzo podzielone w ocenie impasu parlamentarnego wokół Brexitu. Część z nich skupia się na kryzysie, w którym pogrążony jest rząd premiera Borisa Johnsona, a inne wskazują na "tchórzliwość" lidera Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna.

Johnson utracił większość w Izbie Gmin po tym, jak we wtorek w trakcie dramatycznych scen w parlamencie Philip Lee przesiadł się do ław opozycji, ogłaszając dołączenie do proeuropejskich Liberalnych Demokratów.

Na chwilę obecną Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 31 października br., ale na mocy nowego prawa takie rozwiązanie wymagałoby przyjęcia porozumienia ze Wspólnotą przed terminem 19 października.

  Komentarze
  • Najdrzel Faradrz
   6 września 2019, 17:31

   Rest in piss, Boris.

  • Wasp
   6 września 2019, 19:15

   W Polsce maja cyrk z Kaczynskim ale tutaj jest jeszcze wiekszy.

  • Czytelnik
   6 września 2019, 21:22

   Nie warto siedzieć w tej Anglii, kolorowo tam nie będzie.Poczytajcie sobie komentarze Anglików co myślą o Europejczykach(Polakach) i Europie.

  • Gość
   6 września 2019, 22:53

   i po co kusić los głupimi stwierdzeniami ;)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości