Menu

Izba Gmin rozpoczęła debatę nad ustawą ws. Brexitu

Izba Gmin rozpoczęła debatę nad ustawą ws. Brexitu
Johnson przekonywał posłów, że przyjęcie ustawy umożliwi wyjście Wielkiej Brytanii z UE 31 października. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Izba Gmin rozpoczęła dzisiaj wczesnym popołudniem debatę nad projektem ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE (WAB), która włącza postanowienia uzgodnionej z Unią Europejską umowy o warunkach Brexitu do brytyjskiego prawa.
Reklama

"Wierzę, że jeśli uda nam się przyjąć to porozumienia i ustawę, która to umożliwia, będziemy mogli zamknąć ten rozdział i pozwolić temu parlamentowi i temu krajowi na rozpoczęcie leczenia ran i zakończenie podziałów" - oświadczył otwierając debatę premier Boris Johnson.

Przekonywał, że przyjęcie tej ustawy umożliwi wyjście Wielkiej Brytanii z UE 31 października. Dodał jednak, że rząd przyspieszył przygotowania do Brexitu bez umowy.

Ustawa o porozumieniu w sprawie wyjścia - nazwana w skrócie WAB - ma dać politycznym uzgodnieniom z UE, w wynegocjowanej przez rząd Johnsona umowie, prawnie obowiązującą moc. 

Posłowie będą jeszcze mogli zgłaszać i przegłosowywać poprawki do projektu, choć nie będą na to mieli zbyt wiele czasu. Jacob Rees-Mogg, który jest odpowiedzialny za koordynację realizacji polityki rządu w niższej izbie parlamentu, zapowiedział ekspresowe tempo prac nad liczącym 110 stron projektem. Rząd chce, żeby Izba Gmin zakończyła prace nad nim i przesłała go do Izby Lordów już w czwartek.

Dzisiaj wieczorem posłowie będą po raz pierwszy głosować nad projektem ustawy, a następnie nad przedstawionym harmonogramem prac. Już po rozpoczęciu wtorkowej debaty rząd potwierdził, że jeśli ten harmonogram nie zostanie przyjęty, wycofa projekt ustawy z porządku obrad.

Czytaj więcej:

Johnson wysłał niepodpisany wniosek o przesunięcie terminu Brexitu

Media: Albo zgoda Izby Gmin w tym tygodniu, albo UE opóźni Brexit

Szkocki sąd odroczył decyzję, czy Johnson zastosował się do ustawy Benna

Brytyjski rząd przedstawił projekt ustawy o Brexicie

Juncker o Brexicie: Najpierw Londyn, potem Bruksela i Strasburg

  Komentarze
  • Tomek
   22 października 2019, 16:24

   ten cały blondas jest gorszym dyktatorem niż Putin i Kaczyński razem wzięci, ale cyrk.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama