Menu

Irlandzkie lotniska pierwsze w Europie z systemem rozpoznawania twarzy

Irlandzkie lotniska pierwsze w Europie z systemem rozpoznawania twarzy
Irlandzkie lotniska jako pierwsze posiadają przełomową technologię. (Fot. Getty Images)
Dublin i Shannon są pierwszymi w Europie lotniskami wyposażonymi w system rozpoznawania twarzy US Preclearance. Technologia pozwala na błyskawiczne porównanie aktualnego zdjęcia twarzy z wizerunkiem widniejącym w dokumentach podróżnych.
Reklama

System identyfikacji biometrycznej twarzy stosowany jest do weryfikacji pasażerów podróżujących do Stanów Zjednoczonych.

“Proces zajmuje niespełna 2 sekundy i sprawdza się z dokładnością do 99%” - zapewniają amerykańskie służby celne US Customs and Border Protection.

Program działa na ponad 12 lotniskach za oceanem, a także w Abu Dhabi i Aruba Airport na Karaibach. W Dublinie funkcjonuje od czerwca, a w Shannon pilotażowy program ruszył już w kwietniu.

Dzięki systemowi, 22 sierpnia funkcjonariusze US CBP w Waszyngtonie udaremnili wjazd do USA mężczyźnie posługującemu się francuskim paszportem. Prawdziwy dokument podróżny ukrywał w bucie.

Wprowadzenie nowej technologii w Irlandii zbiegło się ze wzmożonym zainteresowaniem lotami do Ameryki Północnej. Lotnisko w Shannon obsługuje obecnie najwięcej rejsów transatlantyckich od 17 lat, w tym 6 amerykańskich kierunków. 28 października mają ruszyć codzienne tanie loty linii Norwegian do New York Stewart.

W szczytowym okresie tego lata na Dublin Airport, 10 linii obsługiwało 446 rejsy tygodniowo do 20 północnoamerykańskich portów. Niedawno otwarto wybudowany za 16 mln euro węzeł transferowy.

W Shannon tymczasem trwa warty 40 mln euro program inwestycyjny. W jego ramach wyremontowany zostanie pas startowy, sklepy, restauracje, bramki wejścia na pokład oraz poczekalnie. Już teraz dostępny jest tam pierwszy w Europie pokój sensoryczny dla pasażerów z autyzmem.

Według Centralnego Urzędu Statystycznego (CSO), w pierwszej połowie tego roku Irlandię odwiedziło o 11,4% więcej mieszkańców Ameryki Północnej.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Reklama