Menu

Irlandzcy kierowcy będą potrzebować zielonej karty, aby wjechać do UK?

Irlandzcy kierowcy będą potrzebować zielonej karty, aby wjechać do UK?
Kierowcy w Irlandii muszą przygotować się na utrudnienia. (Fot. Getty Images)
Specjalnej 'zielonej karty'mogą potrzebować po Brexicie irlandzcy kierowcy podróżujący do Wielkiej Brytanii. O pozwolenia będzie trzeba się starać na miesiąc przed planowanym wyjazdem.
Reklama

“Irlandzkie agencje ubezpieczeniowe rozpoczęły przygotowania do wydawania od marca tak zwanych zielonych kart kierowcom wyjeżdżającym do Zjednoczonego Królestwa, w tym do Irlandii Północnej. Będzie to jeden z pierwszych namacalnych skutków Brexitu bez umowy” - informuje “The Irish Times”.

Jeśli Wielka Brytania wystąpi z UE bez osiągnięcia porozumienia, wszyscy kierowcy przekraczający granice z UK będą musieli udokumentować posiadanie ważnego ubezpieczenia pojazdu w swoim kraju.

Motor Insurance Bureau of Ireland (MIBI) rozesłało w tym tygodniu do zakładów ubezpieczeniowych i brokerów 40 tys. kart.

Zielona karta jest międzynarodowym dokumentem potwierdzającym, że kierowca posiada minimalne obowiązkowe ubezpieczenie wymagane w kraju, który odwiedza. Karta obowiązuje do końca polisy i pozwala na podróżowanie po wielu państwach.

Irlandzkie firmy rozpoczną wydawanie kart swoim klientom w marcu, w związku z zaplanowanym na 29 marca Brexitem.

Jeszcze nie wiadomo, czy za dokument trzeba będzie płacić. W Wielkiej Brytanii podobna karta kosztuje około £20.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości