Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia znosi od dzisiaj większość restrykcji covidowych

Irlandia znosi od dzisiaj większość restrykcji covidowych
Od dzisiaj puby w Irlandii nie muszą być zamykane o 20:00. (Fot. Getty Images)
Irlandia znosi niemal wszystkie restrykcje covidowe, w tym wszystkie wprowadzone w związku z wariantem Omikron. Wobec faktu, że szczyt tej fali minął, a poziom zaszczepienia jest wysoki, rząd uznał, iż ich dalsze utrzymywanie nie jest konieczne.
Reklama
Reklama

"Stałem tu podczas wielu mrocznych dni, ale dziś jest dobry dzień" - stwierdził wczoraj wieczorem w telewizyjnym przemówieniu premier Micheal Martin. "Ludzie wiedzą, że rząd nie będzie nakładał ograniczeń na wolności osobiste na dłużej niż jest to konieczne. Dlatego od 6:00 rano jutro, większość restrykcji dotyczących zdrowia publicznego zostanie usunięta" – wskazał.

Od dzisiaj rano puby, restauracje i inne lokale gastronomiczne mogą wrócić do normalnego trybu funkcjonowania, a klienci nie będą proszeni o okazanie certyfikatu covidowego. Dotąd były one wymagane, a lokale musiały być zamykane o godz. 20:00.

Również od dzisiaj przestaje obowiązywać wymóg zachowywania dystansu społecznego i zniesione zostaną limity osób mogących uczestniczyć w imprezach masowych, zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Nie będzie także żadnych limitów, jeśli chodzi o wizyty domowe.

Z kolei od poniedziałku stopniowo rozpocznie się powrót do pracy stacjonarnej.

Pozostanie – przynajmniej do końca lutego - wprowadzony jeszcze przed pojawieniem się wariantu Omikron, obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Nadal też będą wymagane certyfikaty covidowe podczas podróży zagranicznych.

Od początku tygodnia liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem w Irlandii oscyluje ok. 11 tys., podczas gdy jeszcze dwa tygodnie temu przekraczała 26 tys., natomiast liczba zgonów stwierdzonych w ostatnim tygodniu – 52 – jest wyraźnie niższa od 83 z poprzedniego, który był pod tym względem najgorszym od marca.

Od początku pandemii w Irlandii wykryto ponad 1,13 mln zakażeń, z powodu których zmarło 6 087 osób. Do czwartku włącznie w 5-milionowej Irlandii podano 10,2 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19, z czego 2,6 mln to dawki przypominające. Przynajmniej jedną dawkę przyjęło 81,6 proc. całej populacji, co stawia Irlandię w ścisłej czołówce w Unii Europejskiej.

Czytaj więcej:

Irlandia: Omikron jest już dominującym wariantem koronawirusa

Irlandia zwalnia w pełni zaszczepionych na Covid-19 z wymogu okazania negatywnego testu

Irlandia: Najwyższa dobowa liczba zakażeń koronawirusem - ponad 26 tys.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.05.2022
  GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama