Menu

Irlandia wyklucza renegocjację umowy ws. Brexitu

Irlandia wyklucza renegocjację umowy ws. Brexitu
Coveney: "Nawet gdybyśmy chcieli - a nie chcemy - nie da się tego zrobić w sześć czy dziesięć tygodni". (Fot. Getty Images)
Irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney oświadczył wczoraj, że rząd w Dublinie nie poprze odejścia od kontrowersyjnego mechanizmu dla Irlandii Płn. (tzw. backstopu) i wykluczył renegocjację porozumienia ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Reklama

Szef dyplomacji powtórzył swoje stanowisko na konferencji zorganizowanej przez francuskie stowarzyszenie biznesowe Medef, podkreślając, że "ratyfikacja umowy wyjścia, w tym słynnego teraz backstopu, po prostu nie może podlegać dalszym negocjacjom". "Nawet gdybyśmy chcieli - a nie chcemy - nie da się tego zrobić w sześć czy dziesięć tygodni" - zaznaczył.

Polityk tłumaczył, że "nikt jeszcze nie przedstawił wiarygodnych planów lub rozwiązań technologicznych, które mogłyby zastąpić ustalenia zapisane w umowie wyjścia", co sprawia, że jego rząd "nie może poprzeć" brytyjskiej propozycji uchylenia kontrowersyjnego mechanizmu.

Polityk odmówił komentarza do decyzji rządu w Londynie dotyczącej zawieszenia obrad parlamentu. (Fot. Getty Images)

Jednocześnie Coveney odmówił komentarza do decyzji rządu w Londynie dotyczącej pięciotygodniowego zawieszenia obrad parlamentu i rozpoczęcia nowej sesji w połowie października. "Ta kwestia dotyczy brytyjskiego parlamentu" - uciął, dodając, że "trudno powiedzieć", czy to zwiększa szanse na bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z UE.

Wczoraj Wielka Brytania była pogrążona w kryzysie konstytucyjnym, dotyczącym rządowych planów zawieszenia obrad parlamentu na pięć tygodni w kluczowym okresie negocjacji dotyczących wyjścia z Unii Europejskiej. Rządowy plan w tej sprawie został przyjęty przez królową Elżbietę II, mimo głośnej krytyki ze strony liderów ugrupowań opozycyjnych, którzy apelowali do monarchini o spotkanie i odrzucenie tego wniosku.

W efekcie Izba Gmin przerwie obrady między 9 a 12 września i wznowi je dopiero 14 października, niewiele ponad dwa tygodnie przed planowanym na 31 października wyjściem kraju z Unii Europejskiej.

  Komentarze
  • Leon
   29 August 2019, 10:48

   Niech juz wychodza UE nie potrzebuje kulawej polityki UK Szkocja sie odlaczy wieksze firmy juz pouciekaaly z UK niezle idzie nieudacznikom z Londynu co dzien ten kraj tonie sklepy zamykaja z dnia na dzien.

  • Ja
   29 August 2019, 11:44

   Niech wychodzą jak najszybciej, trump już zaciera rączki. Kolejna marionetka w rękach USA się szykuje.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości