Menu

Irlandia nie planuje twardej granicy z Irlandią Północną

Irlandia nie planuje twardej granicy z Irlandią Północną
McEntee: "Nie planujemy granicy, nigdy nie planowaliśmy granicy, ponieważ nie jest to coś, co możemy poprzeć". (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania niezależnie od Brexitu ma zobowiązania wynikające z Porozumień Wielkopiątkowych, które chronią 'niewidoczną granicę' pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną - oświadczyła irlandzka minister ds. europejskich.
Reklama

"Jeśli chodzi o nas, nie planujemy granicy, nigdy nie planowaliśmy granicy, ponieważ nie jest to coś, co możemy poprzeć" - podkreśliła wczoraj Helen McEntee.

Porozumienie Wielkopiątkowe, którego celem było zakończenie konfliktu w Irlandii Północnej, zostało zawarte 10 kwietnia 1998 przez rządy Irlandii i Wielkiej Brytanii, a następnie kontrasygnowane przez główne partie polityczne Irlandii Północnej.

Już wcześniej premier Irlandii Leo Varadkar zaznaczał, że Brexit podważa pokojowe Porozumienie Wielkopiątkowe i psuje stosunki między Irlandią i Wielką Brytanią.

W piątek premier ostrzegł przed możliwością powrotu wojska na granicę z Irlandią Północną w razie chaotycznego Brexitu. Wskazał, że fizyczna infrastruktura graniczna mogłaby być celem dla terrorystów.

Przed kilkunastoma dniami w 84-tysięcznym Londonderry w Irlandii Północnej doszło do eksplozji samochodu pułapki. Eksperci oceniali, że za atak jest najprawdopodobniej odpowiedzialna organizacja Nowa IRA, która nie uznaje podpisanego w 1998 roku Porozumienia Wielkopiątkowego, które zakończyło trwający ponad trzy dekady krwawy konflikt między probrytyjskimi unionistami a irlandzkimi republikanami.

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała 15 stycznia przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W razie braku większości dla umowy proponowanej przez May lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.10.2019
  GBP 4.945 złEUR 4.278 złUSD 3.847 złCHF 3.889 zł

  Sport


  Reklama