Menu

Irlandia chce szybko spłacić swój dług

Irlandia chce szybko spłacić swój dług
Irlandia zwróciła się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) z prośbą o udzielenie pożyczek finansowych (Fot. Thinkstock)
Ministrowie finansów strefy euro przystali na ofertę irlandzkiego rządu. Dotyczy ona szybszej spłaty zadłużenia kredytów Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Będzie się to wiązało z większymi oszczędnościami dla irlandzkiego budżetu.
Reklama

W wyniku recesji w latach 2007–2011 irlandzki rząd podjął kroki w celu zabezpieczenia sytuacji na rynku finansowym kraju. Dlatego, idąc śladami Portugalii i Grecji, zwrócił się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) z prośbą o udzielenie pożyczek finansowych po to, aby odbudować swoją sytuację ekonomiczną.

W grudniu ub. roku MFW zaproponował Irlandii ostatnią, 13. transzę finansową. Tym samym Zielona Wyspa otrzymała w sumie zastrzyk finansowy na 22,5 mld euro.

Minister finansów Michael Noonan uważa, że dzięki zatwierdzeniu planów szybszej spłaty pożyczki Irlandia "zaoszczędzi" 1,5 mld euro. Oszczędności związane będą przede wszystkim ze zmianą oprocentowania kredytów MFW.

Zdaniem Noonana, wszystko jest na dobrej drodze, aby osiągnąć takie porozumienie. "Zgoda na szybszą spłatę pożyczek będzie dla Irlandii oznaczać lepszą formę zadłużenia publicznego" - twierdzi minister, cytowany przez serwis independent.ie.

Sprawa wcześniejszej spłaty będzie miała istotne znaczenie w planowaniu irlandzkiego budżetu na 2015 rok. 

Plany te muszą być wcześniej zatwierdzone m.in. przez niemiecki Bundestag.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama