Menu

Irlandia: W tym roku w Cork ruszy platforma wiertnicza

Irlandia: W tym roku w Cork ruszy platforma wiertnicza
Platforma wiertnicza zwiększy niezależność energetyczną Zielonej Wyspy. (Fot. Getty Images)
Odwierty ropy i gazu mają się rozpocząć jeszcze w tym roku u wybrzeży hrabstwa Cork - przekazała firma Providence Resources. Budowę platformy sfinansowało w 100 proc. konsorcjum z Chin.
Reklama

Trzy szyby wiertnicze mają rozpocząć pracę w czerwcu tego roku. Jak zapewnił kilka miesięcy temu “Evening Echo”ekspert Tony O’Reilly, platforma w Barryroe ma potencjał przynoszenia “miliardowych zysków”.

Autorzy przedsięwzięcia muszą jednak najpierw pokonać opór ze strony organizacji ekologicznej An Taisce, która zakwestionowała rządowe pozwolenie na budowę platformy.

“Jesteśmy oczywiście bardzo sfrustrowani z powodu opóźnienia w pracach. Jesteśmy jednak przekonani, że cały projekt uda się zrealizować w zakładanym terminie” - skomentował O’Reilly.

Jak zapewnił specjalista, przedsięwzięcie może pomóc Irlandii w częściowym uniezależnieniu się od importowanych źródeł energii.

“Dalszy rozwój Barryroe, wraz z firmą gazową Corrib, pomoże w rozwoju niezależności energetycznej kraju w czasie rosnącego zagrożenia geopolitycznego światowych rynków ropy i gazu” - podkreślił, dodając, że nowa platforma pomoże jednocześnie ograniczyć zanieczyszczenie powietrza – poprzez ograniczenie emisji węglowodorów.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.01.2020
  GBP 5.071 złEUR 4.268 złUSD 3.873 złCHF 3.991 zł

  Sport


  Reklama