Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia: Supermarkety stosują taktykę, która zachęca do kupowania niezdrowej żywności?

Irlandia: Supermarkety stosują taktykę, która zachęca do kupowania niezdrowej żywności?
Sklepy mają wiodącą rolę, jeśli chodzi o dostarczanie żywności - idzie za tym bardzo duża odpowiedzialność za zdrowie całego narodu. (Fot. Getty Images)
Nowe badanie przeprowadzone przez rządowy organ Food Safety Authority of Ireland (FSAI) ujawniło, iż supermarkety na Zielonej Wyspie zachęcają klientów do kupowania wysokokalorycznych produktów spożywczych, eksponując je w najbardziej przyciągających uwagę częściach sklepu. 

Reklama
Reklama

Naukowcy, kierowani przez Sinead O'Mahony z FSAI odkryli, jak trudno klientom jest dokonywać zdrowych wyborów w czasie zakupów z uwagi na taktykę rozmieszczania produktów w sklepach.

Eksperci przyjrzeli się w sumie trzem dużym sieciom supermarketów w kraju, które mają więcej niż połowę udziału w rynku - Dunnes Stores, Tesco i Lidl. Odkryli, że najbardziej widoczna część przestrzeni na półkach jest częściej przydzielana niezdrowej żywności, podczas gdy zdrowa żywność trafia zazwyczaj do mniej widocznych sekcji.

Irlandczycy stają się coraz bardziej otyli. (Fot. Getty Images)

Wyniki badań w całości będą zaprezentowane w czasie zgromadzenia European Congress on Obesity, które odbędzie się już jutro w Dublinie.

Naukowcy od jakiegoś czasu coraz mocniej zwracają uwagę, że spożycie cukru i tłuszczów nasyconych w diecie dorosłych mieszkańców w Irlandii przekracza zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia.

Z supermarketów pochodzi tymczasem aż 91 proc. spożywanej żywności w tym kraju. Pomimo dominującej roli sklepów, do tej pory nie przeprowadzano żadnych badań, które mogłyby uwypuklić znaczenie ekspozycji w procesach decyzyjnych konsumentów, a nawet kształtowaniu diety całego narodu.

Organ FSAI w swoim badaniu uwzględnił wiele wytycznych. Sprawdzono m.in. położenie produktów w sklepie, czy też to, na jakiej wysokości są umieszczane. Szczególnie zwrócono uwagę na fakt, iż niezdrowa żywność w zasadzie zdominowała całe dostępne miejsce w okolicy sklepowych kas.

Na świecie mówi się coraz więcej na temat kryzysu otyłości. (Fot. Getty Images)

Zespół, w skład którego wchodzili również członkowie z uniwersytetów w Dublinie, Limerick oraz Coleraine stwierdzili, iż sklepy "mają co poprawić", aby zachęcać klientów do lepszych decyzji zakupowych.

European Congress on Obesity nie bez powodu odbywa się w Dublinie. Z oficjalnych statystyk wynika, iż 1 na 4 Irlandczyków powyżej 15. roku życia cierpi na otyłość, a niemal 37 proc. ma nadwagę.
 

Czytaj więcej:

Jest nowy raport na temat otyłości na świecie. Dane są alarmujące

UK: Rodzice skazani na więzienie za doprowadzenie do śmiertelnej otyłości córki

Badania w UK: Ryzyko otyłości przechodzi z matek na córki

Naukowcy apelują: "Potrzebujemy trzydniowych weekendów! Poprawiają zdrowie"

Geny człowieka nie nadążają z adaptacją do współczesnej diety

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama