Menu

Irlandia: Rząd ostrzega, że bezumowny Brexit uderzy w gospodarkę

Irlandia: Rząd ostrzega, że bezumowny Brexit uderzy w gospodarkę
Spodziewany wzrost gospodarczy w 2019 roku spadłby z obecnego poziomu 4,2 proc. do zaledwie 2,7 proc. (Fot. Getty Images)
Irlandzkie ministerstwo finansów ostrzegło wczoraj, że w razie bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej irlandzka gospodarka rozwijałaby się w perspektywie następnych czterech lat o 4,5 proc. wolniej niż założono w planach budżetowych.
Reklama

Jak zaznaczono, spodziewany wzrost gospodarczy w 2019 roku spadłby z obecnego poziomu 4,2 proc. do zaledwie 2,7 proc. (-1,5 pkt proc.), a także poniżej 1 proc. w 2020 roku (-2,75 pkt proc. wobec obecnej prognozy 3,6 proc.)

Jednocześnie podkreślono, że niewielka nadwyżka budżetowa spodziewana w 2020 roku zamieniłaby się w deficyt ze względu na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych z dostosowaniem kraju do nowej rzeczywistości po Brexicie.

Jak dodano, spodziewana liczba osób mających stałe zatrudnienie wzrośnie do 2023 roku o ok. 178 tys., ale to ok. 55 tys. mniej niż według obecnej prognozy.

Minister finansów Paschal Donohoe zaznaczył, że "te szacunki mogą nie ujmować całego wpływu Brexitu i wyliczenia mogą okazać się konserwatywne".

Polityk dodał, że szczególnie boleśnie konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia odczułyby małe i średnie przedsiębiorstwa oraz sektory rolniczy i spożywczy.

Wcześniej podobne ostrzeżenie wydał także irlandzki bank centralny, który wskazał w piątek, że bezumowny Brexit mógłby zmniejszyć wzrost PKB o 4 pkt proc. w pierwszym roku i nawet do 6 pkt proc. w ciągu najbliższej dekady.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości