Menu

Irlandia: Podejrzana paczka podobna do tych z materiałem wybuchowym

Irlandia: Podejrzana paczka podobna do tych z materiałem wybuchowym
Gardziści wszczęli śledztwo w sprawie paczki. (Fot. Irish Garda)
Podejrzana przesyłka, znaleziona wczoraj w sortowni pocztowej w hrabstwie Limerick, na zachodzie Irlandii, wydaje się być taka sama, jak listy z materiałem wybuchowym, wysłane do gmachów w Londynie i na Uniwersytet Glasgow w tym miesiącu - poinformowała policja
Reklama

Na miejsce wezwano ekipę saperów, którzy sprawdzili przesyłkę. Irlandzka policja pozostaje w bezpośrednim kontakcie z władzami brytyjskimi.

Odpowiedzialność za cztery niewielkie przesyłki z materiałem wybuchowym w Londynie i Glasgow wzięła na siebie grupa przedstawiająca się jako Irlandzka Armia Republikańska (IRA). Ta niewielka grupa sprzeciwia się porozumieniu wielkopiątkowemu z 1998 roku regulującemu proces pokojowy w Irlandii Północnej.

Przesyłki unieszkodliwiono, nikt nie odniósł obrażeń, choć jedna zapaliła się przy otwieraniu.

Według brytyjskiej policji ci, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność, dali do zrozumienia, że wysłanych zostało pięć listów z materiałem wybuchowym. Minister sprawiedliwości Irlandii Charles Flanagan powiedział, że znaczek pocztowy na przesyłce w hrabstwie Limerick wskazuje, że "mogłaby to być piąta".

Reuters odnotowuje, że Flanagan powiązał "absolutnie niedopuszczalne" wysyłanie listów z materiałem wybuchowym ze wzrostem napięcia w Irlandii Północnej w związku z brexitem.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 10.07.2020
  GBP 4.994 złEUR 4.474 złUSD 3.965 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama