Menu

Irlandia: Początek luzowania restrykcji i tylko 4 nowe zgony na Covid-19

Irlandia: Początek luzowania restrykcji i tylko 4 nowe zgony na Covid-19
Władze mają nadzieję, że 8 czerwca możliwe będzie przejście do drugiego etapu luzowania ograniczeń. (Fot. Getty Images)
W Irlandii, gdzie wczoraj zaczął się pierwszy etap luzowania restrykcji spowodowanych koronawirusem, potwierdzono w ciągu minionej doby tylko cztery zgony na Covid-19 i wykryto 88 nowych zakażeń - poinformowało wczoraj po południu Mnisterstwo Zdrowia.
Reklama

To pierwsza jednocyfrowa liczba zgonów od 30 marca i najniższy dobowy bilans od 27 marca. Na dodatek dwa z tych zgonów nastąpiły w kwietniu, lecz dopiero teraz potwierdzono, że koronawirus był przyczyną śmierci. Od początku epidemii w Irlandii na Covid-19 zmarło 1 547 osób.

Liczba nowo wykrytych zakażeń jest wprawdzie nieco wyższa niż podana w niedzielę (64), ale nadal jest to trzeci kolejny dzień, gdy nie przekracza ona 100. Ostatnio tak niskie poziomy miały miejsce w połowie marca.

Wczoraj w Irlandii rozpoczął się pierwszy z pięciu etapów znoszenia nałożonych pod koniec marca restrykcji w celu zatrzymania epidemii.

Zgodnie z wydanymi wytycznymi, ludzie nadal powinni pozostawać w domach, z wyjątkiem pięciu sytuacji - w celu pójścia do pracy, jeśli miejsce pracy jest otwarte, a praca nie można być wykonywana zdalnie; pójścia po zakupy; ćwiczeń fizycznych, ale nie dalej niż w odległości 5 km od domu; aby pójść do lekarza lub w celu opieki nad innymi oraz po to, by spotkać się z przyjaciółmi lub rodziną - ale tylko w odległości do 5 km od domu i w grupach nie większych niż cztery osoby.

Do pracy mogą powrócić osoby wykonujące zajęcia na zewnątrz, np. pracujący na budowach czy ogrodnicy. Otwarto sklepy z materiałami budowlanymi, z narzędziami, ogrodnicze i - jak relacjonuje publiczna stacja RTE - przed wieloma z nich były od rana długie kolejki.

Otwarto także sklepy z produktami niezbędnymi w rolnictwie, z materiałami biurowymi, warsztaty samochodowe oraz punkty sprzedaży samochodów, motocykli i rowerów oraz innych pojazdów, punkty sprzedaży i naprawy urządzeń elektrotechnicznych.

Zgodnie z rządowymi wytycznymi, w zatłoczonych środkach transportu publicznego oraz w zamkniętych publicznych przestrzeniach, takich jak np. sklep, należy zasłaniać twarz, choć jest to zalecenie, a nie nakaz i nie są nakładane kary za jego nieprzestrzeganie.

Naczelny lekarz kraju Tony Holohan wyraził wczoraj nadzieję, że 8 czerwca możliwe będzie przejście do drugiego etapu luzowania restrykcji. Zarazem przyznał, że jest zaniepokojony rosnącym odsetkiem - z 43 do 46 proc. - osób uważających, iż najgorsze już minęło, co może spowodować zbyt duże rozluźnienie w kwestii przestrzegania zaleceń.

Czytaj więcej:

W Irlandii maleje liczba zakażeń na Covid-19. Kraj złagodzi obostrzenia

W Irlandii liczba ofiar koronawirusa przekroczyła 1,5 tys.

Irlandia: Liczba zakażeń najniższa od połowy marca

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.05.2020
  GBP 5.046 złEUR 4.511 złUSD 4.143 złCHF 4.260 zł

  Sport


  Sport

  Reklama