Menu

Irlandia: Czwarty kolejny dzień z dużą liczbą nowych zakażeń koronawirusem

Irlandia: Czwarty kolejny dzień z dużą liczbą nowych zakażeń koronawirusem
Władze Irlandii szukają sposobów, aby ograniczyć liczbę zakażeń w kraju. Na zdjęciu: premier Irlandii Micheal Martin. (Fot. Getty Images)
W ciągu ostatniej doby w Irlandii nie odnotowano żadnego zgonu z powodu Covid-19, ale wykryto kolejne 68 zakażeń koronawirusem - podało wczoraj wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. Niedziela jest czwartym kolejnym dniem z dużym wzrostem liczby zakażeń.
Reklama

Jeszcze kilka dni temu statystyki zgonów i zakażeń wskazywały, że sytuacja epidemiczna w Irlandii jest opanowana - od 26 lipca do 5 sierpnia włącznie nie zanotowano ani jednej ofiary śmiertelnej, a od początku czerwca średnia dobowa liczba zakażeń z siedmiu kolejnych dni nie przekraczała 20.

Tymczasem od początku sierpnia liczba zakażeń skoczyła najpierw do poziomu 40-50, a w ostatnich czterech dniach nawet jeszcze bardziej - w czwartek było ich 69, w piątek - 98, w sobotę - aż 174 i w niedzielę wspomniane 68. Tak duża liczba zakażeń poprzednio była pod koniec maja.

Na dodatek w ostatnich dniach ponownie odnotowano ofiary śmiertelne - w czwartek było ich pięć, w piątek - cztery, a w sobotę jedna, przy czym niższy bilans w sobotę i niedzielę należy raczej przypisywać weekendowi, gdy statystyki mogą być niedoszacowane, niż temu, że sytuacja się poprawiła.

Ogółem od początku epidemii w Irlandii zanotowano już 26 712 przypadków koronawirusa, z czego 1 772 zakończyły się zgonem, ale też ponad 24 tys. osób wyzdrowiało.

We wtorek rząd Irlandii ogłosił, że czwarta faza luzowania restrykcji koronawirusowych zostaje ponownie odłożona o trzy tygodnie, czyli zacznie się najwcześniej 31 sierpnia.

W tej fazie zaplanowano otwarcie tych pubów, w których nie jest podawane jedzenie, barów, barów hotelowych, klubów nocnych i kasyn, a także podniesienie maksymalnych limitów zgromadzeń z 50 osób w pomieszczeniach zamkniętych i 200 na otwartej przestrzeni do odpowiednio 100 i 500. Pozwoliłoby to na wznowienie działalności przez kina, teatry, galerie czy muzea, a także na wznowienie niektórych rozgrywek sportowych z udziałem publiczności.

Z kolei w piątek wieczorem irlandzki rząd wprowadził dodatkowe obostrzenia w trzech spośród 26 hrabstw w kraju - Kildare, Offaly i Laois. Zgodnie z nimi wyjazd poza ich granice jest dopuszczalny tylko z ważnych przyczyn, takich jak praca, wizyta lekarska czy opieka nad osobą potrzebująca. Zamknięte zostały puby, bary i restauracje, wszystkie zgromadzenia w pomieszczeniach zamkniętych ograniczone są do sześciu osób, a na zewnątrz do 15. Wstrzymane zostały też wizyty w domach opieki, szpitalach czy więzieniach.

Czytaj więcej:

Irlandia: Dalsze luzowanie restrykcji znów odsunięte co najmniej o 3 tygodnie

Irlandia Płn.: Po dużym wzroście zakażeń obowiązek zasłaniania twarzy

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama