Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia: Minister chce walczyć z marnowaniem żywności. "Restauracje powinny zmniejszyć porcje"

Irlandia: Minister chce walczyć z marnowaniem żywności. "Restauracje powinny zmniejszyć porcje"
Czy zmniejszenie porcji w restauracjach jest rozwiązaniem na ogranieczenie problemu marnowania żywności? (Fot. Getty Images)
Restauracje i punkty gastronomiczne powinny zacząć zmniejszać serwowane klientom porcje jedzenia na talerzach, aby ograniczyć marnotrawstwo żywności - stwierdził irlandzki minister rolnictwa.
Reklama
Reklama

Charlie McConalogue zauważył, że w branży gastronomicznej marnują się ogromne ilości jedzenia i zaapelował do wszystkich firm o rozwiązanie tego problemu.

Najnowsze dane agencji ochrony środowiska (EPA) wykazały, że w 2020 r. Irlandia wyprodukowała około 770 316 ton odpadów żywnościowych.

Około 31% tych odpadów pochodzi z gospodarstw domowych, 29% z przetwórstwa i produkcji, a pozostała część z restauracji i obiektów gastronomicznych (23%), produkcji podstawowej (9%) oraz sprzedaży detalicznej i innych form dystrybucji żywności (8%).

Według EPA, marnowanie żywności oznacza stratę dla przeciętnego irlandzkiego gospodarstwa domowego w wysokości około 60 euro miesięcznie lub 700 euro rocznie, co w skali całego kraju przekłada się na kwotę 1,29 mld euro rocznie.

W wywiadzie dla portalu Irish Examiner, minister przyznał, że jego zdaniem mniejszym problemem byłyby sytuacje, w których ludzie dostają małe porcje w restauracjach oraz że "zawsze mogą poprosić o dokładkę" i za nią dopłacić. Stwierdził ponadto, że klienci nie powinni być narażeni na konieczność proszenia o pudełko lub siatkę, by móc zabrać jedzenie z restauracji do domu.

Zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju ONZ, rząd zobowiązał się do ograniczenia marnowania żywności o 50% do 2030 roku. Minister rolnictwa dodał, że konsumenci również będą musieli zaakceptować zmianę praktyk, która ułatwi ograniczenie marnowania żywności.

Irlandia jest krajem, w którym marnuje się najwięcej żywności w UE, a głównym winowajcą są gospodarstwa domowe - wynika z najnowszych danych Eurostat, jednostki odpowiedzialnej za analizę danych w Komisji Europejskiej.

W 2021 r. - drugim roku pandemii COVID-19 - w UE powstało około 131 kg odpadów żywnościowych na osobę. Gospodarstwa domowe wygenerowały 54% odpadów żywnościowych, co odpowiada 70 kg na osobę.

Jednak w samej Irlandii gospodarstwa domowe przyczyniły się do powstania prawie 221 000 ton odpadów żywnościowych, czyli około 29%, w porównaniu do ponad 215 500 ton odpadów żywnościowych pochodzących z przetwórstwa i produkcji.

Czytaj więcej:

Irlandia: Od przyszłego roku aptekarze będą mogli przedłużać ważność recept nawet do roku

Irlandia wprowadza ograniczenie emisji reklam alkoholu w telewizji i radiu od stycznia 2025 r.

Irlandia: Największy państwowy projekt od lat. W Dublinie powstanie ponad 2 300 tanich mieszkań

Irlandia: Jakie taktyki stosują właściciele domów, by odstraszyć włamywaczy?

W 2023 r. ceny nieruchomości w Irlandii rosły najwolniej od czterech lat, ale spadła ich dostępność

Dublin: Ostrzeżenie przed oszustami usiłującymi sprzedawać fałszywe karty komunikacji miejskiej

  Komentarze
  • Jprd
   9 stycznia, 09:23

   oczywiście ,i zostawić ceny, albo podnieść...jprd

  • Znachor
   9 stycznia, 10:27

   Tak porcje już są zmniejszone nawet widać to po opakowanich w sklepach. Cena wyższa a waga mniejsza.
   Pasowałoby zapewne przychodzić do restauracji ze swoim talerzem i obrusem żeby lokale nie generowany kosztów na pranie i zmywanie a zimą wstęp tylko z klockiem drewna pod pachą żeby dorzucić do kominka.

  • Bloop
   9 stycznia, 14:22

   A może poprostu oddawać jedzienie ktore jest nie tkniete przez nikogo. A pani minister polecam się uderzyć w czerep. Pewnie lobbuje dla restauratorow obrzydliwe że politycy są oderwani od rzeczywistości swoimi głupimi pomysłami.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama