Irlandia przygotowuje się do wystrzelenia swojego pierwszego satelity kosmicznego
Jeśli przejdzie pozytywnie testy Europejskiej Agencji Kosmicznej, satelita EIRSAT-1 zostanie wystrzelony z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przez rok zbierać będzie dane na temat rozbłysków gamma — pojawiających się mniej więcej raz na dobę i trwających od kilku milisekund aż do siedmiu godzin, nagłych wzrostów natężenia promieniowania gamma w niewielkim obszarze nieba.
Istnieją pewne obawy, że jeśli źródło błysku gamma z naszej Galaktyki byłoby skierowane w stronę Ziemi, mogłoby spowodować masowe wymieranie. Większość zaobserwowanych rozbłysków gamma to strumień promieniowania, który uwalniany jest w wyniku wybuchu supernowej albo hipernowej, wtedy kiedy szybko rotująca, masywna gwiazda zapada się, tworząc gwiazdę neutronową, gwiazdę kwarkową albo czarną dziurę.
Satelita, wybudowany w ramach programu „ESA’s Fly Your Satellite! 2017” będzie także testował innowacyjne irlandzkie technologie kosmiczne. Celem programu jest zachęcenie większej ilości młodych ludzi do zgłębiania przedmiotów ścisłych.
„Praca nad EIRSAT-1 daje irlandzkim studentom ogromne możliwości. Kiedy rozpoczynałam moją profesurę, miałam nadzieję, że będę mogła się zaangażować w projektowanie wykrywacza fal gamma, który pewnego dnia poleci w kosmos. Jako studentka nie spodziewałam się, że będę kiedyś odpowiedzialna za jego misję” - wyznaje profesor Lorraine Hanlon z UCD.
„To ważny krok dla naukowców zaangażowanych w projekt i ogromny skok dla studentów lotnictwa i kosmonautyki” - dodaje dr Gasser Abdelal z Queen’s University w Belfaście.
Misja satelity będzie obsługiwana z UCD.