Menu

Irlandczycy bojkotują wizytę papieża Franciszka

Irlandczycy bojkotują wizytę papieża Franciszka
W Dublinie można już kupić świece z papieżem Franciszkiem. (Fot. Getty Images)
'Powiedz nie papieżowi' (Say Nope to the Pope) pod takim hasłem Irlandczycy pokojowo protestują przeciwko Kościołowi katolickiemu i wizycie papieża Franciszka w ich kraju. Mieszkańcy Dublina masowo rezerwują wejściówki na mszę z hierarchą kościoła, aby w niej nie uczestniczyć.
Reklama

"Kiedy tylko pojawiła się możliwość rezerwowania bezpłatnych biletów na mszę świętą odprawianą przez papieża Franciszka w Phoenix Park w Dublinie, Mary Coll złożyła wniosek o dwa - jeden dla niej, a drugi w imieniu matki, która oddała ją do adopcji w 1962 roku” - opisuje historię Mary Coll, jednej z bojkotujących wizytę papieża Franciszka w Dublinie Irlandek.

Coll nie zamierza jednak uczestniczyć w tej mszy. "To jest mój protest, nie pójdę" - oznajmiła. Zamiast tego kobieta wyruszy do Tuam, gdzie odbędzie się czuwanie na miejscu byłego Kościoła katolickiego, na którego terenie w zeszłym roku odnaleziono masowy grób ze szczątkami 800 niemowląt.

"Coll wpadła na pomysł, aby przeprowadzić milczący i pokojowy protest przeciwko wizycie papieża. Na stronie Facebooka kampanię wspiera w sumie ponad 10 tysięcy osób” - podaje dziennik "The Guardian”.

Na mszę z papieżem dostępnych jest w sumie 45 tysięcy biletów. "Dlaczego nie mielibyśmy biletów wykorzystać tak, jak nam się to podoba. Myślę, że to, iż z nich nie skorzystamy jest odpowiednią formą solidarności z ofiarami tej okropnej organizacji” - zaznaczył Michael Stewart, jeden z organizatorów kampanii "Say Nope to the Pope”

Wielu Irlandczyków czeka na spotkanie z papieżem Franciszkiem, ale wielu też je bojkotuje. Tak jak jeden z dublińczyków, który zamówił 1 312 biletów, w tym kilka pod nazwiskiem Jezus Chrystus. Mężczyzna nie zamierza iść na mszę.

Inny Irlandczyk opublikował na stronie Facebooka: "Zarezerwowałem 800 biletów używając trzech różnych adresów poczty elektronicznej. Niektórzy ludzie mają 50 lub 60 biletów. Robimy to jako sprzeciw wobec Kościoła katolickiego w Irlandii ".

Irlandczycy czują złość na Kościół katolicki za tuszowanie skandali z molestowaniem nieletnich, zmuszaniem młodych Irlandek do oddawania dzieci do adopcji, okrutne traktowanie sierot oraz niezamężnych kobiet z dziećmi.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.09.2020
  GBP 4.878 złEUR 4.495 złUSD 3.840 złCHF 4.174 zł

  Sport


  Sport

  Reklama