Menu

Iran: 10 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii

Iran: 10 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii
Kobieta została skazana za "kulturalną infiltrację". (Fot. Getty Images)
Sąd w Iranie skazał dzisiaj kobietę z irańskim obywatelstwem na 10 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Wyrok został wydany, kiedy wzrasta napięcie między Teheranem i światem zachodnim.
Reklama

"Iranka, która kierowała działem zajmującym się Iranem w British Council i współpracowała z brytyjskimi służbami wywiadowczymi została skazana na 10 lat więzienia po oczywistym przyznaniu się do winy" - przekazał rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości. Jak dodał, stała ona na czele projektów zakładających "kulturalną infiltrację" i od roku przebywała w areszcie. Słowa rzecznika przytacza agencja Fars.

Instytut British Council zajmuje się współpracą kulturalną i edukacyjną. Działając w wielu krajach świata, propaguje też naukę języka angielskiego.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł, że Teheran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu. (Fot. Getty Images)

W ostatnim okresie doszło do zaostrzenia relacji między Waszyngtonem a Teheranem. Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zaostrza sankcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy, a niedawno uznała Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej za organizację terrorystyczną. Stany Zjednoczone skierowały też do Zatoki Perskiej grupę okrętów, w tym lotniskowiec; rozmieszczają ponadto w regionie baterie Patriot.

Iran ze swojej strony podjął w ubiegłym tygodniu decyzję o wycofaniu się z niektórych zobowiązań umowy nuklearnej z 2015 roku, której sygnatariuszem jest również Wielka Brytania. Prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł, że jeśli w ciągu 60 dni nie zostaną wypracowane nowe warunki umowy, Teheran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu.

Międzynarodowe porozumienie dotyczące kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej dotyczy ograniczenia przez Iran prac nad wzbogacaniem uranu w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych.

Dzisiaj w Brukseli odbędą się rozmowy ministrów spraw zagranicznych krajów UE zaangażowanych w porozumienie nuklearne z Iranem. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini podkreśla, że Wspólnota cały czas wspiera umowę.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.10.2019
  GBP 4.970 złEUR 4.279 złUSD 3.841 złCHF 3.885 zł

  Sport


  Reklama