Menu

Indyjski wariant Covid-19 "wzbudza niepokój" w Anglii

Indyjski wariant Covid-19 "wzbudza niepokój" w Anglii
W Anglii wykryto już ponad 500 zakażeń tym wariantem, co oznacza 150-procentowy wzrost w ciągu 7 dni. (Fot. Getty Images)
Szczep koronawirusa, wykryty po raz pierwszy w Indiach, został uznany przez brytyjskich naukowców za wariant 'wzbudzający niepokój' po tym, jak w Anglii liczba zakażeń tą odmianą wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu tygodnia - informują brytyjskie media.
Reklama
Reklama

Liczba zakażeń VOC-21APR-02 - jednym z trzech znanych podtypów wariantu indyjskiego (B.1.617.2), związanego z gwałtownym wzrostem przypadków w Indiach - wzrosła na Wyspach do 520 z 202 w ciągu ostatnich siedmiu dni.

Większość infekcji tą odmianą odnotowano w Londynie i północno-zachodniej części Anglii. Prawie połowa z nich związana była z podróżami do Indii lub kontaktami z osobami, które wróciły z subkontynentu indyjskiego.

Ognisko zakażeń VOC-21APR-02 wykryto m.in. w jednym z domów opieki na Wyspach, gdzie zachorowało 14 pensjonariuszy - wszyscy byli zaszczepieni przeciw Covid-19. BBC podaje, że część chorych musiała być hospitalizowana, ale przebieg zakażenia u żadnego  z tych pacjentów nie był ciężki. Wszyscy zakażeni mieli już wrócić do zdrowia.

Zdaniem cytowanych przez BBC naukowców, wariant z Indii może być co najmniej tak zakaźny jak brytyjska odmiana koronawirusa (B.1.1.7), która w pewnym momencie zaczęła dominować niemal w całej Europie.

Jednak rządowa agencja Public Health England (PHE), która monitoruje rozprzestrzenianie się wariantu B.1.617.2 w kraju, nie komentuje tych doniesień.

PHE podkreśla, że nie ma jeszcze "wystarczających dowodów", by stwierdzić, że którykolwiek z indyjskich podtypów, w tym VOC-21APR-02, powoduje cięższy przebieg choroby lub jest odporny na używane szczepionki przeciw Cocid-19. 

Badacze przypominają, że warianty są wynikiem mutacji w składzie genetycznym wirusa. Wirusy często mutują, co zazwyczaj nie oznacza cięższego przebiegu choroby, ale czasami mogą być bardziej zaraźliwe lub odporne na szczepionki.

Czytaj więcej:

Wielka Brytania "powinna bać się" podwójnej mutacji wirusa z Indii

Premier Johnson odwołał wizytę w Indiach w związku z sytuacją epidemiczną

Ewakuacja polskiego dyplomaty z Indii. Jest ciężko chory na COVID-19

Dramatyczna sytuacja w Indiach. Kolejne kraje zapowiadają pomoc

Indie: Liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła 18 mln

Włochy: Nic nie wskazuje na to, by wariant wirusa z Indii był groźniejszy

  Komentarze
  • !
   8 maja, 18:33

   Odciąć natychmiast połączenia wszystkie!

  • Rediscovered
   8 maja, 21:48

   1,4 miliarda ludzi. Tyle liczy rynek dla szczepionek. Już wiecie dlaczego straszą nas szczepanem indyjskim i opisują niestworzone rzeczy. W Indiach, w normalnym czasie przed pandemią umierało 50 tysięcy ludzi dziennie. Piszą, że niewydolna służba zdrowia, jakby wcześniej była znakomita. Pisza, że palą ciała na ulicach, a to przecież u nich tradycją. Itd.itp. Ludzie, puknijcie się w łeb. Prędzej umrzecie od ukąszenia nielegalnie przemyconej kobry, niż na indyjskiego szczepana.

  • Picer
   8 maja, 21:53

   Wiecie, ile do tej pory zarobił picer na szczepionkach na coronaswirusa ? 26 mld dolarów ! A Indie pozwolą mu dodać jeszcze 2 × 26 = 52 mld. Razem 80 mld. 1/8 naszego PKB. Tylko na szczepionkach.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.06.2021
  GBP 5.2040 złEUR 4.4723 złUSD 3.6759 złCHF 4.1043 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama