Menu

Indonezja: Pięć lat więzienia dla Polaka za związki z separatystami

Indonezja: Pięć lat więzienia dla Polaka za związki z separatystami
Prokuratura żądała dla S. kary 10 lat więzienia. (Fot. Getty Images)
Indonezyjski sąd skazał dziś Polaka Jakuba S. na pięć lat pozbawienia wolności za 'zdradę' - informuje agencja Associated Press. Skazanemu zarzuca się, że miał związki z papuaskimi separatystami.
Reklama

Zarzucane przestępstwo Polak miał popełnić, kontaktując się ze zwolennikami niepodległości indonezyjskiej części Nowej Gwinei. Wcześniej informowano, że oskarżono go o udział w spisku będącym zagrożeniem dla państwa.

Jakub S. został aresztowany w Wamenie, w prowincji Papua, 26 sierpnia 2018 roku. Kilka dni później zatrzymano tam papuaskiego studenta jako domniemanego współsprawcę aktu zdrady. Prawniczka Polaka Latifah Anum Siregar poinformowała, że student usłyszał z kolei wyrok czterech lat więzienia.

S. utrzymuje, że jest niewinny. Znajomi Polaka, który dotychczas przez lata żył w Szwajcarii, mówią, że jest on zapalonym podróżnikiem, który wbrew swej woli został wplątany w indonezyjską politykę.

Po zatrzymaniu S. policja poinformowała, że próbował on zorganizować dostawę broni dla papuaskich separatystów. W sądzie nie przedstawiono jednak żadnych dowodów, które by to potwierdzały.

39-letni S. w Szwajcarii przez szereg lat pracował w fabryce w Lozannie. Był aktywny w polityce i brał udział w publicznych debatach. Na swym profilu na Facebooku prezentował się w koszulce z hasłem "Defend Helvetia" (Brońcie Szwajcarii), popularnym wśród szwajcarskich prawicowych ekstremistów. Deklarował tam swe poparcie dla polskich narodowców, ale również dla bojowników kurdyjskich.

Do indonezyjskiego aresztu zdołał przemycić telefon komórkowy, przez który rozmawiał ze szwajcarskimi mediami. "Nie zajmuję się handlem bronią ani nie wspieram ugrupowań separatystycznych w Indonezji" - deklarował. Podkreślał, że do Papui pojechał, by spotkać się z przyjaciółmi. "Zarzucać mi można tylko to, że spotkałem się z ludźmi, którzy później okazali się działaczami ruchu na rzecz niezawisłości" - podkreślał S.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.10.2019
  GBP 4.970 złEUR 4.279 złUSD 3.841 złCHF 3.885 zł

  Sport


  Reklama