Menu

Imigracyjny rekord na polskim rynku pracy

Imigracyjny rekord na polskim rynku pracy
Samych zezwoleń na pracę wydano w 2018 r. o 40 proc. więcej niż w 2017 r. (Fot. Getty Images)
Jeszcze nigdy polskiego rynku nie zasiliło tylu cudzoziemców, co w ubiegłym roku. Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w 2018 r. przyjechało 1,1 mln osób - czytamy w dzisiejszym wydaniu 'Dziennika Gazety Prawnej'.
Reklama

Jak wskazuje dziennik, jest to tyle samo, co rok wcześniej, ale do tej liczby należy dodać tych, którzy otrzymali zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową, a było ich w sumie niemal 450 tys.

"Samych zezwoleń na pracę wydano o 40 proc. więcej niż w 2017 r. Nawet jeśli nie wszyscy zostali zatrudnieni, to w ciągu całego roku do pracy w Polsce mogło przybyć 1,4-1,5 mln osób" - podaje "DGP". "Najnowsze sygnały z ZUS pokazują jednak, że rosnący trend może słabnąć" - dodaje gazeta.

Według dziennika, w styczniu br. w ZUS zarejestrowanych było 558 tys. osób, podczas gdy w grudniu o 11 tys. więcej. Drugi miesiąc z rzędu spadła liczba Ukraińców, za których pracodawcy płacą składki na ubezpieczenia społeczne. "Ta tendencja może niepokoić, gdyż do tej pory obie kategorie systematycznie rosły. Było to jednocześnie świadectwem cywilizowania sposobu zatrudniania imigrantów i ich stabilizacji zawodowej w Polsce" - czytamy.

Profesor Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, na którego powołuje się "DGP", twierdzi jednak, że na razie nie ma przesłanek, by mówić o zmianie trendu. "Ta liczba to pochodna zawieranych kontraktów. Do niedawna bardzo duża część Ukraińców była zatrudniona na podstawie umów cywilnoprawnych. Na przykład w rolnictwie było zawieranych dużo umów o dzieło, co jest kuriozalne" - wyjaśnia w "DGP".

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama