Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ilu Brytyjczyków wyemigrowało z Wysp?

Ilu Brytyjczyków wyemigrowało z Wysp?
Fot. Getty Images
W 2010 r. w 26 państwach UE (z wyłączeniem Chorwacji) mieszkało 2,2 mln Brytyjczyków. Liczba ta jest porównywalna z 2,34 milionami imigrantów z UE mieszkających w Wielkiej Brytanii - wynika z danych urzędu statystycznego w Londynie.
Reklama
Reklama
Z uwzględnieniem Chorwacji, przyjętej do UE w 2013 r., gdzie szacuje się, że mieszka ok. 900 Brytyjczyków, liczba brytyjskich emigrantów w krajach UE ogólnie odpowiada liczbie imigrantów z UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. Faktycznie Brytyjczyków mieszkających w UE może być więcej, ponieważ nie wszyscy rejestrują się w urzędach konsularnych (nie ma takiego wymogu).

Dane oparte na informacjach brytyjskich urzędów konsularnych i ujawnione na prośbę członka Izby Lordów Matthew Oakeshotta, wskazują, że migracja jest ruchem dwustronnym i zrównoważonym. Przeczy to powszechnemu w Wielkiej Brytanii przekonaniu, że kraj ten ma dużą nadwyżkę migracji netto z UE. Eurosceptyczna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (Ukip) chce zamrożenia migracji z UE na pięć lat.

Najwięcej - około miliona - Brytyjczyków mieszka w Hiszpanii, z czego ok. 400 tys. to emeryci. Dalsze miejsca zajmują Francja (330 tys. Brytyjczyków), Irlandia (329 tys.), Niemcy (107 tys.), Cypr (65 tys.), Holandia (48 tys.), Grecja (45 tys.), Portugalia (39 tys.) oraz Włochy (37 tys.).

Liczbę Brytyjczyków w Polsce ocenia się na ok. 6 tysięcy. Według spisu ludności sprzed trzech lat, w Wielkiej Brytanii mieszka ok. 600 tys. Polaków.

"Sianie paniki (w sprawie migracji z UE - przyp. red.) może zaszkodzić dwóm milionom Brytyjczyków mieszkających w Europie" - ostrzegł lord Oakeshott w wypowiedzi dla dzisiejszego "Financial Timesa", wskazując na partię Ukip.

Z kolei poseł Partii Konserwatywnej Mark Field zaznaczył, że migracja Brytyjczyków i migracja z UE do Wielkiej Brytanii nie powinny być porównywane, ponieważ różnią się od siebie. Twierdzi on, że brytyjscy emigranci to na ogół ludzie materialnie niezależni, którzy w Hiszpanii lub w Francji posiadają dom, podczas gdy migranci z UE przyjeżdżający do pracy do Wielkiej Brytanii to ludzie na dorobku.

"Większość Brytyjczyków mieszkających za granicą to nie są agresywni żebracy ani ludzie bez dachu nad głową. Samo porównanie danych nie mówi wszystkiego" - tłumaczył Field.

W okresie poprzedzającym majowe wybory do Parlamentu Europejskiego migracja jest tematem gorącym politycznie.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama