Menu

Idą potężne straty i zwolnienia

Idą potężne straty i zwolnienia
Epidemia może zrujnować zatrudniający ponad 300 tys. osób polski przemysł motoryzacyjny. (Fot. Getty Images)
Ponad milion osób może stracić pracę, jeśli państwo nie pomoże firmom - pisze dzisiejsza 'Rzeczpospolita'.
Reklama

Zdaniem gazety, epidemia koronawirusa grozi katastrofą na polskim rynku pracy. Według szacunków Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), do których dotarła "Rzeczpospolita", pracę może stracić od 320 do 480 tys. osób w optymistycznym wariancie obniżenia tegorocznego wzrostu PKB do 1 proc. oraz od 1,12 mln do 1,28 mln osób w wariancie pesymistycznym, gdyby PKB odnotował 5-proc. spadek.

"Takie wartości zobaczymy w statystykach, jeśli nie znajdą się nadzwyczajne środki zaradcze" - twierdzi główny ekonomista KIG Piotr Soroczyński.

Gazeta zauważa, że w branżach najbardziej narażonych na skutki epidemii cięcia miejsc pracy już się zaczęły.

"Dziś zacząłem wręczać wypowiedzenia. Zostawiam tylko pracowników biurowych, którzy pomogą mi później wznowić biznes" - wyjaśnia "Rzeczpospolitej" właściciel małopolskiej firmy zajmującej się transportem pasażerskim i biznesowym, która od pewnego czasu przyjmuje już tylko anulacje wcześniejszych zleceń. Pozbędzie się 30 osób, w tym wszystkich kierowców.

Koronawirus to wielki cios m.in. dla branży przewozowej. (Fot. Getty Images)

Według dziennika, w dramatycznej sytuacji znalazł się zatrudniający 120 tys. osób sektor hoteli. "W ciągu sześciu miesięcy branża potrzebuje od 4,3 do 4,5 mld zł, żeby przetrwać" - zauważa prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski.

Już przed tygodniem właściciele hoteli zaczęli wysyłać pracowników na bezpłatne urlopy. Zwolnieniami zagrożona jest branża turystyczna, gdzie pracuje ok. 700 tys. osób. "Wciąż trudno ocenić sytuację, która zmienia się z dnia na dzień" – przyznaje prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

Jak dodano, epidemia może zrujnować zatrudniający ponad 300 tys. osób polski przemysł motoryzacyjny. Sektor jest uzależniony od zamówień z zagranicznych fabryk aut, które wstrzymały produkcję. 

Czytaj więcej:

Koronawirus uderza w polskie hotele. "Świecą pustkami"

Premier: Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkanocnych

W Polsce epidemia koronawirusa "nie ustąpi do końca kwietnia"

Domowym finansom grozi demolka

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.06.2020
  GBP 4.954 złEUR 4.435 złUSD 3.957 złCHF 4.119 zł

  Sport


  Sport

  Reklama