Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

IMA: "Obywatele UE podróżujący do UK powinni pamiętać o swoich prawach"

IMA: "Obywatele UE podróżujący do UK powinni pamiętać o swoich prawach"
Chociaż przy przekraczaniu granicy z UK z reguły zaleca się używanie paszportu, w określonych przypadkach dopuszcza się także legitymowanie się dowodem osobistym. (Fot. Getty Images)
Niezależny organ monitorujący umowy o prawach obywatela - Independent Monitoring Authority (IMA) - przypomina obywatelom UE oraz krajów EOG/EFTA o przysługujących im prawach podczas podróży do Wielkiej Brytanii. W czasie gdy sezon wakacyjny jest w pełni, IMA nadal otrzymuje skargi i informacje od osób, które mają problemy z przewoźnikami lotniczymi podczas podróży do Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

IMA, która powstała w celu zapewnienia przestrzegania praw obywateli UE i EOG/EFTA, prowadziła rozmowy z brytyjskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych (Home Office) na temat zasad podróżowania do Wielkiej Brytanii.

Resort potwierdził, że obywatele, którzy w ramach unijnego programu osiedleńczego (EUSS) posiadają status osoby wstępnie osiedlonej lub osiedlonej (pre-settled lub settled status) lub którzy oczekują na rozpatrzenie złożonego przez siebie i zatwierdzonego wniosku o ten status, nadal będą mogli korzystać ze swojego dowodu osobistego, aby wjechać do Wielkiej Brytanii co najmniej do 31 grudnia 2025 r.

W zeszłym tygodniu IMA wystosowała list otwarty do przewoźników lotniczych, aby przypomnieć im o wytycznych wydanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

"Zarówno obywatele, jak i przewoźnicy muszą być świadomi aktualnych wytycznych dotyczących wjazdu do Wielkiej Brytanii, ponieważ wiemy, że ludzie doświadczają trudności. Przewoźnicy nie są zobowiązani do sprawdzania statusu imigracyjnego obywatela UE lub EOG/EFTA - muszą tylko sprawdzić, czy mają ważny paszport lub dowód osobisty" - przypomina Pam Everett, dyrektor operacyjny IMA.

"Obywatele mieszkający w Wielkiej Brytanii ze statusem pre-settled lub settled powinni mieć automatycznie rozpoznawany swój status imigracyjny na granicy Zjednoczonego Królestwa przy wjeździe - pod warunkiem, że używają tych samych danych osobowych i dokumentu tożsamości, których używali przy składaniu wniosku do EUSS lub powiązali je ze swoim kontem UKVI. Dlatego bardzo ważne jest, aby te dokumenty były aktualizowane" - przypomina Everett.

Obywatele, których dane lub dokument tożsamości uległy zmianie, mogą znaleźć informacje o tym, jak je zaktualizować na swoim imigracyjnym koncie UKVI za pośrednictwem GOV.UK. Brak aktualizacji kont UKVI może skutkować kontrolami na granicy Wielkiej Brytanii w celu zweryfikowania statusu.

IMA zachęca każdego obywatela, który ma trudności w dochodzeniu swoich praw, do informowania jej o tym poprzez stronę: https://ima-citizensrights.org.uk/complaints/can-i-complain/.

Czytaj więcej:

Czy obywatele UE w UK znają swoje prawa?

Działania na rzecz ochrony praw obywateli EU w UK: Powstała specjalna strona internetowa

To nie koniec problemów z "settled status". IMA rozpoczyna dochodzenie

IMA: "Przewoźnicy lotniczy bezprawnie utrudniają obywatelom UE podróże do UK"

  Komentarze
  • T
   6 sierpnia, 08:48

   Przewoznicy i celnicy przekraczaja swoje kompetencje bo uwazaja ze kazdy Polak lecacy do Uk to uciekajacy bandyta... Najwyzszy czas pokazac im miejsce w szeregu!

  • Settled status
   6 sierpnia, 08:52

   Obywatele EU powinni przede wszystkim wiedzieć, jaki dokument jest wymagany na granicy UK. Jak można nie mieć paszportu ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.08.2022
  GBP 5.5357 złEUR 4.6832 złUSD 4.5459 złCHF 4.8318 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama