Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hymn kibiców rugby na cenzurowanym. Rzekomo "wychwala niewolnictwo"

Hymn kibiców rugby na cenzurowanym. Rzekomo "wychwala niewolnictwo"
Czy kibice rugdy nie będą już mogli śpiewać swojego hymnu? (Fot. Getty Images)
Chodzi o pieśń 'Swing Low, Sweet Chariot', którą kibice angielskiej drużyny narodowej zagrzewają do boju swoich graczy przed każdym meczem.
Reklama
Reklama

W związku z ruchem Black Lives Matter, Rugby Football Union, ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Anglii rozważa, czy piosenka faktycznie gloryfikuje niewolnictwo. "Analizujemy jej historyczny kontekst i zastanawiamy się nad naszą rolą w edukowaniu kibiców" - przyznał rzecznik związku.

Autorem pieśni jest Wallis Willis, XIX-wieczny niewolnik z Oklahomy. Traktuje ona anielskim rydwanie, który zabierze podmiot liryczny do domu, czyli o… śmierci, jako formie wyzwolenia. Trafiła do śpiewników ludowych i była interpretowana przez wielu artystów, m.in. przez Joan Baez podczas legendarnego festiwalu Woodstock w 1969 roku. Zaśpiewał ją także – w wersji reggae – Eric Clapton (znajduje się na albumie "There One in Every Crowd" z 1975 r.). To chyba najsłynniejsza wersja tego utworu.

Kibice rugby odczytali jej treść na zasadzie wolnych skojarzeń. Pierwszy raz na stadionie Twickenham wybrzmiała w drugiej połowie lat 80 ubiegłego wieku, gdy do tryumfów drużyny Albionu znacząco przyczynił się czarnoskóry skrzydłowy: Martin Nwokocha Offiah, który ze względu na swoją szybkość nazywany był "Rydwanem" (tu ukłon w kierunku bohaterów filmu "Rydwany ognia" z 1981 r.). Wkrótce "Swing Low, Sweet Chariot" zyskała taką popularność, że wykorzystano ją do promocji Pucharu Świata w rugby.

Dziś Martin "Rydwan" Offiah twierdzi, że śpiewania "Swing Low, Sweet Chariot" nie należy zabraniać, bo to okazja do edukowania fanów rugby w temacie dyskryminacji rasowej. Wtóruje mu premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Tyle że z innego powodu. Uważa, że nie należy się skupiać na "symbolach dyskryminacji". 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama