Menu

Hymn kibiców rugby na cenzurowanym. Rzekomo "wychwala niewolnictwo"

Hymn kibiców rugby na cenzurowanym. Rzekomo "wychwala niewolnictwo"
Czy kibice rugdy nie będą już mogli śpiewać swojego hymnu? (Fot. Getty Images)
Chodzi o pieśń 'Swing Low, Sweet Chariot', którą kibice angielskiej drużyny narodowej zagrzewają do boju swoich graczy przed każdym meczem.
Reklama

W związku z ruchem Black Lives Matter, Rugby Football Union, ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Anglii rozważa, czy piosenka faktycznie gloryfikuje niewolnictwo. "Analizujemy jej historyczny kontekst i zastanawiamy się nad naszą rolą w edukowaniu kibiców" - przyznał rzecznik związku.

Autorem pieśni jest Wallis Willis, XIX-wieczny niewolnik z Oklahomy. Traktuje ona anielskim rydwanie, który zabierze podmiot liryczny do domu, czyli o… śmierci, jako formie wyzwolenia. Trafiła do śpiewników ludowych i była interpretowana przez wielu artystów, m.in. przez Joan Baez podczas legendarnego festiwalu Woodstock w 1969 roku. Zaśpiewał ją także – w wersji reggae – Eric Clapton (znajduje się na albumie "There One in Every Crowd" z 1975 r.). To chyba najsłynniejsza wersja tego utworu.

Kibice rugby odczytali jej treść na zasadzie wolnych skojarzeń. Pierwszy raz na stadionie Twickenham wybrzmiała w drugiej połowie lat 80 ubiegłego wieku, gdy do tryumfów drużyny Albionu znacząco przyczynił się czarnoskóry skrzydłowy: Martin Nwokocha Offiah, który ze względu na swoją szybkość nazywany był "Rydwanem" (tu ukłon w kierunku bohaterów filmu "Rydwany ognia" z 1981 r.). Wkrótce "Swing Low, Sweet Chariot" zyskała taką popularność, że wykorzystano ją do promocji Pucharu Świata w rugby.

Dziś Martin "Rydwan" Offiah twierdzi, że śpiewania "Swing Low, Sweet Chariot" nie należy zabraniać, bo to okazja do edukowania fanów rugby w temacie dyskryminacji rasowej. Wtóruje mu premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Tyle że z innego powodu. Uważa, że nie należy się skupiać na "symbolach dyskryminacji". 

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama