Menu

Hybrydowy samolot pasażerski na niebie w 2022 r.

Hybrydowy samolot pasażerski na niebie w 2022 r.
Baterie, silniki na gaz i generatory energii elektrycznej - w to będą wyposażone samoloty przyszłości. (Fot. Zunum.areo)
Startup wspierany przez Boeinga i JetBlue Airways planuje do 2022 r. wypuścić na rynek samolot z napędem hybrydowym. Według firmy, może to drastycznie zmniejszyć koszty i czas podróży na odległość nawet około 1 600 km. O sprawie poinformował Reuters.
Reklama

Pierwsze maszyny, które planuje wyprodukować firma Zunum Areo, mają pomieścić na pokładzie 12 pasażerów i być zasilane przez dwa silniki elektryczne.

Baterie, z których korzystać mają samoloty, będą podobne do tych, które produkuje Tesla czy Panasonic. Dodatkowo maszyny mają być wyposażone w silniki na gaz i generatory energii elektrycznej, które pozwolą na awaryjny przelot na dystansie do 1 100 km.

Większe maszyny, zdolne unieść na pokładzie do 50 pasażerów, mają pojawić się na rynku w końcu następnej dekady.

Samoloty docelowo mają operować wyłącznie na silnikach elektrycznych, obsługiwane przez jednego pilota. W przyszłości rozważana jest również opcja pilotażu bezzałogowego - informuje firma.

Jednocześnie kilka firm z sektora technologii motoryzacyjnych i lotniczych, takich jak Uber czy Airbus, pracuje nad stworzeniem miejskich pojazdów latających. Jak pisze Reuters, Zunum nie planuje być pierwszym certyfikowanym dostawcą samolotów elektrycznych, ale zapełnić rynek podróży regionalnych, na którym wynajem prywatnych samolotów wciąż jest bardzo kosztowny.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama