Menu

Home Office gubi paszporty obywateli UE

Home Office gubi paszporty obywateli UE
Dotychczas 3,2 mln obywateli UE wyraziło chęć życia i pracy w Wielkiej Brytanii po Brexicie. (Fot. Getty Images)
Home Office odpowiada miesięcznie za ponad 20 naruszeń ochrony danych osobowych, w tym za utratę paszportów i wysyłanie dowodów tożsamości na niewłaściwe adresy. Do takich sytuacji dochodzi podczas rejestracji unijnych obywateli w EU Settlement Scheme - wynika z najnowszego raportu.
Reklama

Niezależny Główny Inspektor do spraw Granic i Imigracji (ICIBI) stwierdził, że brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych aż 100-krotnie naruszyło zasady RODO między kwietniem a sierpniem ubiegłego roku.

Raport organu nadzorującego imigrację wzbudził również obawy dotyczące ukrytych kosztów aplikacji, braku wsparcia dla wnioskodawców wymagających szczególnej pomocy oraz braku przejrzystości w danych Home Office.

To tylko potwierdza obawy wnioskodawców, które związane są z utratą, udostępnianiem lub usuwaniem danych przez Home Office, a także pokazuje ryzyko związane z systemami wyłącznie cyfrowymi - uważają organizacje wspierające obywateli UE w ubieganiu się o status osiedleńca.

"Naruszenie danych podważa zaufanie opinii publicznej, a wnioskodawcy będą winić Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Dlatego ważne jest, aby Home Office zrobił wszystko co w jego mocy, aby ograniczyć takie błędy do minimum" - oświadczył David Bolt z ICIBI, cytowany przez "The Independent".

W raporcie wyrażono również obawy dotyczące ukrytych kosztów ubiegania się o status osiedleńczy, w szczególności kosztów połączeń z infolinią Settlement Resolution Centre, kiedy np. sprawa jest skomplikowana lub wnioskodawca ma trudności ze zrozumieniem porady.

Dotychczas 3,2 mln obywateli UE na Wyspach wyraziło chęć życia i pracy w Wielkiej Brytanii po Brexicie, aplikując o status osoby osiedlonej. 2,7 mln pozytywnie przeszło cały proces, co oznacza, że ​system rozpatruje obecnie około 500 tys. wniosków. 

Czytaj więcej:

Wielka Brytania apeluje do imigrantów z UE: Nie zwlekajcie ze składaniem wniosku o settled status

Home Office: Już ponad 3 mln obywateli UE zaaplikowało o settled status

Milion imigrantów UE z Londynu chce na stałe mieszkać w UK

101-latek aplikował o settled status. Poproszono o zgodę jego rodziców

  Komentarze
  • Jan wiśnia
   28 lutego, 16:18

   Paszport ginie dlatego że jest potrzebny agentom którzy podszywaja się pod osobę i legalnie przekraczają granice. W ten sposób jest wygodny i wiarygodna dla systemu.A zwykły Kowalski nic się nie domyśla

  • Gosc
   28 lutego, 21:21

   Jan Wisnia wez chlopie odstaw juz telerwizje bo Cie poblazowalo grubo ponad norme

  • Thomas
   29 lutego, 09:27

   Niestety paszport musi być oryginalny. I tu jest problem. Najprościej jest zaskakiwać I wysłać ale cebulę tego nie potrafią zrozumiec

  • Nerka
   29 lutego, 11:25

   Przecież nie trzeba żadnych dokumentów wysyłać. Wszystko skanujesz przez app na androidzie. Cały proces zajmuje mniej niż 10 minut.

  • Emigrant
   1 marca, 11:06

   Jaki paszport ? Nikt odem je nie wymagał paszportu, wniosek online zdjęcie paszportu i potem przyłożenie telefonu do paszportu.

  • Ona
   1 marca, 12:20

   Nerka jesli jest problem ze skanowaniem paszportu musisz go wyslac. Ja mam znajomego ktorego paszportu system nie mogl zeskanowac i musial wyslac.Calej rodziny przyjelo jego nie. Wiec nie do konca jest tak jak piszesz.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.04.2020
  GBP 5.159 złEUR 4.569 złUSD 4.170 złCHF 4.324 zł

  Sport


  Reklama