Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Holandia: Zakaz wypuszczania kotów domowych na zewnątrz?

Holandia: Zakaz wypuszczania kotów domowych na zewnątrz?
Czy koty nie powinny być puszczane wolno? (Fot. Getty Images)
Zdaniem holenderskich prawników, domowe koty nie powinny chodzić wolno, ponieważ zagrażają wielu gatunkom zwierząt. Rząd Holandii jeszcze nie podjął decyzji w tej sprawie, ale zauważa, że podstawą prawną takiego zakazu mogłyby być już istniejące dyrektywy Unii Europejskiej.
Reklama
Reklama

"Koty domowe w przyszłości nie powinny swobodnie chodzić poza domem, ponieważ zagrażają one różnorodności gatunków, a szczególnie ptaków" – zaapelowali holenderscy prawnicy Arie Trouwborst i Han Somsen z uniwersytetu w Tilburgu, domagając się nakazu trzymania kotów na uwięzi. 

Organizacja ochrony przyrody NABU ostrożnie podeszła do żądania Holendrów. "Problem kotów należy traktować poważnie" – przekazał ekspert NABU ds. ornitologii Lars Lachmann.

"Zakaz wypuszczania kotów na dwór mógłby być w niektórych przypadkach jak najbardziej rozsądny, np. w obliczu zagrożenia lokalnej populacji ptaków. Trudno jednak byłoby uzasadnić generalny zakaz wypuszczania kotów na zewnątrz" - dodał.

Zdaniem ekspertów z Holandii, koty, jako gatunek inwazyjny, powinny być wyprowadzane jedynie na smyczy. (Fot. Getty Images)

Holenderscy prawnicy w artykule opublikowanym niedawno w "Journal of Environmental Law" stwierdzili, że koty są gatunkiem inwazyjnym, który przed tysiącami lat przywieziony został z Azji do Europy. W międzyczasie koty zalicza się na świecie do najbardziej rozpowszechnionych zwierząt drapieżnych, które wyrządzają ogromne szkody. Wynika to stąd, że populacja kotów jest bardzo duża i dużo gęstsza niż innych mięsożernych zwierząt podobnej wielkości.

Eksperci z NABU oceniają liczbę kotów na około 15 mln, z czego 1 do 2 mln żyje dziko.

Na całym świecie koty odpowiedzialne są za wytrzebienie co najmniej 2 gatunków płazów, 21 gatunków ssaków i 40 gatunków ptaków, co stanowi 26 proc. wszystkich zarejestrowanych przypadków wyginięcia gatunków.

Obecnie koty stanowią zagrożenie dla co najmniej 367 gatunków.

Czytaj więcej:

Naukowcy: Domowe koty cierpią na nadwagę tak jak ludzie

Obowiązkowe chipy dla kotów, zakaz myśliwskich trofeów. Rząd UK wprowadza nowe przepisy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama