Menu

Holandia: Zakaz wypuszczania kotów domowych na zewnątrz?

Holandia: Zakaz wypuszczania kotów domowych na zewnątrz?
Czy koty nie powinny być puszczane wolno? (Fot. Getty Images)
Zdaniem holenderskich prawników, domowe koty nie powinny chodzić wolno, ponieważ zagrażają wielu gatunkom zwierząt. Rząd Holandii jeszcze nie podjął decyzji w tej sprawie, ale zauważa, że podstawą prawną takiego zakazu mogłyby być już istniejące dyrektywy Unii Europejskiej.
Reklama

"Koty domowe w przyszłości nie powinny swobodnie chodzić poza domem, ponieważ zagrażają one różnorodności gatunków, a szczególnie ptaków" – zaapelowali holenderscy prawnicy Arie Trouwborst i Han Somsen z uniwersytetu w Tilburgu, domagając się nakazu trzymania kotów na uwięzi. 

Organizacja ochrony przyrody NABU ostrożnie podeszła do żądania Holendrów. "Problem kotów należy traktować poważnie" – przekazał ekspert NABU ds. ornitologii Lars Lachmann.

"Zakaz wypuszczania kotów na dwór mógłby być w niektórych przypadkach jak najbardziej rozsądny, np. w obliczu zagrożenia lokalnej populacji ptaków. Trudno jednak byłoby uzasadnić generalny zakaz wypuszczania kotów na zewnątrz" - dodał.

Zdaniem ekspertów z Holandii, koty, jako gatunek inwazyjny, powinny być wyprowadzane jedynie na smyczy. (Fot. Getty Images)

Holenderscy prawnicy w artykule opublikowanym niedawno w "Journal of Environmental Law" stwierdzili, że koty są gatunkiem inwazyjnym, który przed tysiącami lat przywieziony został z Azji do Europy. W międzyczasie koty zalicza się na świecie do najbardziej rozpowszechnionych zwierząt drapieżnych, które wyrządzają ogromne szkody. Wynika to stąd, że populacja kotów jest bardzo duża i dużo gęstsza niż innych mięsożernych zwierząt podobnej wielkości.

Eksperci z NABU oceniają liczbę kotów na około 15 mln, z czego 1 do 2 mln żyje dziko.

Na całym świecie koty odpowiedzialne są za wytrzebienie co najmniej 2 gatunków płazów, 21 gatunków ssaków i 40 gatunków ptaków, co stanowi 26 proc. wszystkich zarejestrowanych przypadków wyginięcia gatunków.

Obecnie koty stanowią zagrożenie dla co najmniej 367 gatunków.

Czytaj więcej:

Naukowcy: Domowe koty cierpią na nadwagę tak jak ludzie

Obowiązkowe chipy dla kotów, zakaz myśliwskich trofeów. Rząd UK wprowadza nowe przepisy

  Komentarze
  • Unia to totalna żenada
   6 grudnia 2019, 06:59

   proponuję zlikwidować unię, wiele problemów przestanie istnieć

  • Ja ebie
   6 grudnia 2019, 07:02

   A czlowieka tez nie powinni z domu wypuszczac bo stwarza zagrozenie dla wszystkich i wszystkiego

  • Tox
   6 grudnia 2019, 07:31

   Jestem za , powinni wprowadzić zakaz w uk także , koty zniszczyły 3 lęgi pięknych ptaków , oddając mocz zniszczyły 5 roślin w donicach

  • Pete
   6 grudnia 2019, 08:20

   Zaczalem sie bac o swojego ptaka

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.01.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.279 złUSD 3.884 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama