Menu

Holandia: Więcej osób na zasiłkach, więcej biednych emerytów

Holandia: Więcej osób na zasiłkach, więcej biednych emerytów
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w Holandii zależy od średnich zarobków osoby aplikującej o takie wsparcie. Zasiłek nie może być jednak wyższy niż 2750 euro brutto na miesiąc. (Fot. Thinkstock)
Liczba osób w wieku produkcyjnym w Holandii żyjących z zasiłku w czerwcu wyniosła o 12 tys. więcej niż w roku poprzednim - podał wczoraj holenderski urząd statystyczny CBS. Przybyło też ubogich emerytów.
Reklama

Łącznie liczba osób spoza Europy Zachodniej występujących o zasiłek wzrosła w tym samym okresie o 16 tys., podczas gdy liczba rdzennych Holendrów i imigrantów z krajów Zachodu pozostających na zasiłkach zmalała o 5 300 - podał CBS.

Według CBS, wzrost liczby ludzi na zasiłkach spowodowany jest głównie przez zwiększenie się liczby uchodźców z Syrii i Erytrei ubiegających się o podstawowy zasiłek.

Łącznie około 472 tys. ludzi w wieku produkcyjnym, z których niemal połowa przekroczyła 45. rok życia, żyje w Holandii z zasiłków.

Ponadto ubiega się o nie 50,5 tys. emerytów, którzy nie przepracowali ustawowych 50 lat w Holandii, aby otrzymać pełne świadczenie emerytalne. Oznacza to wzrost liczby takich ludzi o 2,5 tys. w skali roku.

Całkowita liczba korzystających z zasiłków wynosi 522 tysiące.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama