Menu

Holandia: Marihuana na wynos

Holandia: Marihuana na wynos
W Holandii można sprzedawać niewielkie ilości marihuany i haszyszu jedynie w licencjonowanych coffee shopach. (Fot. Getty Images)
Podczas gdy Holendrzy zmagają się z blokadą kraju, związaną z epidemią koronawirusa, palacze marihuany otrzymali wiadomość o ponownym otwarciu coffee shopów dla zamówień na wynos - informuje agencja Reutera.
Reklama

Kiedy rząd Holandii 15 marca poczynił kroki mające ograniczyć epidemię, wszystkie firmy sprzedające konopie indyjskie i haszysz otrzymały polecenie zamknięcia, podobnie jak kluby erotyczne czy sauny.

Ale zezwolono na ponowne otwarcie coffee shopów w ograniczonym zakresie w celu uniknięcia transakcji na czarnym rynku i zapewnienia dostaw leczniczej marihuany - podaje Reuters. "Widzieliśmy, że ludzie pospieszyli do coffee shopów, żeby coś kupić" - przyznał w wywiadzie burmistrz miasta Nijmegen we wschodniej Holandii, Hubert Bruls. "Następnego dnia zdecydowaliśmy z rządem, że mogą przynajmniej wziąć coś (na wynos)" - dodał.

Bruls tłumaczył, że holenderskie władze chcą uniknąć "podziemnego handlu" na nieuregulowanym czarnym rynku. "Jest to wybór między jednym złem a drugim, gdyż można powiedzieć: zamknijcie coffee shopy, ale wtedy jedno wiemy na pewno - że nielegalny handel wróci" - wyjaśnił burmistrz Reuterowi.

W coffee shopie "Jetset" w Nijmegen wprowadzono środki bezpieczeństwa, aby chronić kupujących i sprzedawców przed wzajemnym zakażeniem się koronawirusem. "Możemy odmówić wstępu osobom kaszlącym i kichającym", "Wymagane środki dezynfekujące do rąk przy wejściu" - głoszą napisy na drzwiach.

"Mamy całą grupę osób używających marihuany do celów leczniczych jako środka przeciwbólowego; to osoby ze stwardnieniem rozsianym czy w trakcie chemioterapii, które naprawdę na tym korzystają" - tłumaczy Stan Esmeijer, właściciel coffee shopu "Kronkel".

W Holandii można sprzedawać niewielkie ilości marihuany i haszyszu jedynie w licencjonowanych coffee shopach w ramach polityki, mającej na celu zarządzanie przestępczością i zagrożeniami dla zdrowia. Dorosła osoba może kupić dziennie do 5 gramów tych narkotyków. Wskaźniki zażywania marihuany są znacznie niższe niż w wielu innych krajach - pisze Reuters.

Posiadanie tzw. twardych narkotyków, np. kokainy czy amfetaminy, jest tam nielegalne.

Czytaj więcej:

Holendrom w domach doskwiera brak pubowych quizów

Holandia: Dobowa liczba zakażeń koronawirusem spadła poniżej tysiąca

Holandia: Skradziono obraz van Gogha z zamkniętego na czas epidemii muzeum

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama