Menu

Hiszpańskie media: Polska w "ścisłym klubie" UE po Brexicie

Hiszpańskie media: Polska w "ścisłym klubie" UE po Brexicie
Zdaniem mediów, prezydent Francji próbuje uwieść Polskę. (Fot. Getty Images)
Hiszpańskie media nadal analizują sytuację w Unii Europejskiej po Brexicie. Podkreślają przy tym rosnące znaczenie Polski, która - jak twierdzą tamtejsze media - znalazła się w 'ścisłym klubie' europejskim, razem z Paryżem i Berlinem. 'Macron chce Polski w twardym jądrze Unii Europejskiej' - napisał dziennik 'El Mundo'.
Reklama

Z kolei dziennik ABC napisał, że "Macron zapomniał o Hiszpanii i sytuuje Polskę, razem z Niemcami i Francją, na czele Unii Europejskiej post-Brexit."

"Geografia, gospodarka, broń nuklearna i nowe systemy obrony dają nowe przywództwo europejskie, kontynentalne, Niemcom, Francji i Polsce" - napisał ABC. "Wobec ruchów pomocników Rosji, Europa zamieniła się w teatr wpływów strategicznych, które w zasadzie pozostawiają Hiszpanię poza grą" - uważa dziennik.

Gazeta zauważyła, że zarówno Polska, jak i Francja podkreślają kontekst militarny rozkładu nowych sił na kontynencie. Przypomnia, że już trzy lata temu, podczas spotkania NATO w Warszawie i wobec niepokojących postępów militarnych Rosji, przedstawiono ambitny plan "Enhanced Forward Presence", rozmieszczający wojsko i broń na wschodnich granicach Europy.

"Berlin i Warszawa uważają za niezbędne rozwinięcie własnych programów bezpieczeństwa kontynentalnego". (Fot. Getty Images)

"Polska, wielka potencja wschodnioeuropejska, i Francja, pierwsza europejska potencja nuklearna, przystąpiły do uprzywilejowanego związku wojskowego na kontynentalnej arenie strategicznej" - pisze ABC.

"Ta polsko-francuska inicjatywa natychmiast znalazła odzew w Berlinie. Johann Wadephul, wiceprzewodniczący parlamentarnego ugrupowania niemieckiej CDU, bliskiej Angeli Merkel, oznajmił: Prezydent Macron wiele razy prosił nas o więcej Europy. Teraz mógłby wykazać, że jest gotowy zrobić decydujący krok i przekazać francuski arsenał atomowy do dyspozycji Unii Europejskiej..." – kontynuuje ABC.

Jakkolwiek dziennik odrzuca taką możliwość, to jednocześnie przyznaje, że "programy NATO na wschodzie Europy wzmocniły znaczenie Francji w kwestii bezpieczeństwa kontynentalnego" i przypomina, że "w listopadzie ub. roku Francja objęła przywództwo nad ambitnym, europejskim programem obrony antyrakietowej Twister, którego celem jest odpowiedź na zapędy Rosji."

"Po Brexicie Polska staje się piątym największym demograficznie krajem UE i szóstym co do wielkości PKB". (Fot. Getty Images)

"Wobec wątpliwości co do zaangażowania Waszyngtonu w sprawy bezpieczeństwa europejskiego, zarówno Berlin, jak i Warszawa uważają za niezbędne rozwinięcie własnych programów bezpieczeństwa kontynentalnego" - twierdzi dziennik.

"Po Brexicie, Francja Macrona aspiruje do bycia liderem w kwestiach bezpieczeństwa, konserwatywna Polska prezydenta Andrzeja Dudy jest jej uprzywilejowanym sojusznikiem" - dodaje ABC.

"Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, Polska staje się piątym największym demograficznie krajem UE, i szóstym co do wielkości PKB, co rząd polski chce, aby zostało uznane" - napisał z kolei dziennik "El Mundo".

Zdaniem mediów, prezydent Francji próbuje uwieść Polskę. Warszawa do tej pory nie brała większego udziału w obronnych projektach europejskich, ale ma "bardziej bezpośrednie i bliższe kontakty ze Stanami Zjednoczonymi, co stawia ją w lepszej sytuacji" - napisał ABC.

Czytaj więcej:

Niemieckie media: "Macron powinien był odwiedzić Polskę już dawno temu"

Politico: "Macron rozdarty między Polską a Putinem"

Media: Po Brexicie próby przeciągania Polski

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 07.04.2020
  GBP 5.144 złEUR 4.534 złUSD 4.172 złCHF 4.288 zł

  Sport


  Reklama