Menu

Hiszpania: Zatrzymano dżihadystę, który planował serię zamachów

Hiszpania: Zatrzymano dżihadystę, który planował serię zamachów
Od lipca hiszpańskie służby zatrzymały prawie 60 dżihadystów powiązanych z IS. (Fot. Getty Images)
Hiszpańska policja zatrzymała wczoraj pod Madrytem mężczyznę, który planował przeprowadzenie zamachów w Hiszpanii. Jak poinformowały media, powołując się na śledczych, w jego mieszkaniu znaleziono składniki do produkcji materiałów wybuchowych.
Reklama

Z ustaleń śledczych, które dzisiaj publikują dzienniki "El Mundo" oraz "El Espanol", wynika, że zatrzymany mężczyzna był odpowiedzialny na terenie Hiszpanii za platformę informacyjną radykalnych islamistów, za pośrednictwem której rozpowszechniana była terrorystyczna propaganda.

Według służb, 23-letni Hiszpan pochodzenia marokańskiego posiadał listę celów, które miały zostać zaatakowane. Znalazły się na niej m.in. obiekty katalońskiej policji. Celem zamachu miał być także znany hiszpański sędzia Jose de la Mata, który w przeszłości prowadził sprawy przeciwko dżihadystom.

W mieszkaniu dżihadysty znaleziono składniki do produkcji nadtlenku acetonu, tzw. TATP. (Fot. Getty Images)

W trakcie rewizji w mieszkaniu dżihadysty funkcjonariusze znaleźli składniki do produkcji nadtlenku acetonu, tzw. TATP, który islamscy terroryści używali już m.in. podczas zamachów w Paryżu i Brukseli.

Mężczyzna został wczoraj wieczorem oskarżony m.in. o przygotowywanie zamachów, a także propagowanie i zachęcanie do terroryzmu. Śledczy twierdzą, że w 2019 r. planował on zamach na procesję w Wielkim Tygodniu w jednym z hiszpańskich miast.

W czwartek madrycki dziennik "El Pais" ujawnił, że od lipca hiszpańskie służby zatrzymały prawie 60 dżihadystów powiązanych z tzw. Państwem Islamskim (IS), powracających do Europy z Syrii, gdzie walczyli w wojnie domowej. Docierali oni do Hiszpanii głównie przez Maroko.

 

Czytaj więcej:

"Swatka ISIS" chce wrócić do Londynu

"New York Times": Tzw. Państwo Islamskie znów rośnie w siłę

Udaremniono zamachy w Sydney. Zatrzymano mężczyzn powiązanych z IS

Dżihadyści z Hiszpanii "sponsorowali" ISIS

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama