Menu

Hiszpania: Zatrzymano dżihadystę, który planował serię zamachów

Hiszpania: Zatrzymano dżihadystę, który planował serię zamachów
Od lipca hiszpańskie służby zatrzymały prawie 60 dżihadystów powiązanych z IS. (Fot. Getty Images)
Hiszpańska policja zatrzymała wczoraj pod Madrytem mężczyznę, który planował przeprowadzenie zamachów w Hiszpanii. Jak poinformowały media, powołując się na śledczych, w jego mieszkaniu znaleziono składniki do produkcji materiałów wybuchowych.
Reklama

Z ustaleń śledczych, które dzisiaj publikują dzienniki "El Mundo" oraz "El Espanol", wynika, że zatrzymany mężczyzna był odpowiedzialny na terenie Hiszpanii za platformę informacyjną radykalnych islamistów, za pośrednictwem której rozpowszechniana była terrorystyczna propaganda.

Według służb, 23-letni Hiszpan pochodzenia marokańskiego posiadał listę celów, które miały zostać zaatakowane. Znalazły się na niej m.in. obiekty katalońskiej policji. Celem zamachu miał być także znany hiszpański sędzia Jose de la Mata, który w przeszłości prowadził sprawy przeciwko dżihadystom.

W mieszkaniu dżihadysty znaleziono składniki do produkcji nadtlenku acetonu, tzw. TATP. (Fot. Getty Images)

W trakcie rewizji w mieszkaniu dżihadysty funkcjonariusze znaleźli składniki do produkcji nadtlenku acetonu, tzw. TATP, który islamscy terroryści używali już m.in. podczas zamachów w Paryżu i Brukseli.

Mężczyzna został wczoraj wieczorem oskarżony m.in. o przygotowywanie zamachów, a także propagowanie i zachęcanie do terroryzmu. Śledczy twierdzą, że w 2019 r. planował on zamach na procesję w Wielkim Tygodniu w jednym z hiszpańskich miast.

W czwartek madrycki dziennik "El Pais" ujawnił, że od lipca hiszpańskie służby zatrzymały prawie 60 dżihadystów powiązanych z tzw. Państwem Islamskim (IS), powracających do Europy z Syrii, gdzie walczyli w wojnie domowej. Docierali oni do Hiszpanii głównie przez Maroko.

Czytaj więcej:

Dżihadyści z Hiszpanii "sponsorowali" ISIS

Udaremniono zamachy w Sydney. Zatrzymano mężczyzn powiązanych z IS

"New York Times": Tzw. Państwo Islamskie znów rośnie w siłę

"Swatka ISIS" chce wrócić do Londynu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 13.07.2020
  GBP 4.989 złEUR 4.474 złUSD 3.956 złCHF 4.201 zł

  Sport


  Sport

  Reklama