Menu

Hiszpania: W 2018 r. rekordowa liczba skazanych dżihadystów

Hiszpania: W 2018 r. rekordowa liczba skazanych dżihadystów
Hiszpańskie służby są postawione w stan najwyższej gotowości w związku z działalnością terrorystów. (Fot. Getty Images)
W 2018 r. skazano w Hiszpanii rekordową liczbę dżihadystów - 73. W tym samym okresie w policyjnych operacjach przeciwko wyznawcom radykalnego islamu zatrzymano 39 osób - wynika z danych hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości.
Reklama

Jak poinformowała Prokuratura Generalna w Madrycie, po 2007 r. zaobserwowano nieznaczny spadek, a po 2017 r. znaczący wzrost liczby osób skazanych z powodu popularyzacji dżihadyzmu, werbowania radykalnych wyznawców islamu oraz prób przeprowadzenia zamachów terrorystycznych.

Ze statystyk prokuratury wynika, że o ile w 2016 r. skazano w Hiszpanii z powodu dżihadyzmu 25 osób, a rok później – 27, to już w 2018 r. wyroków skazujących było 73.

"Dotychczas rekordowym rokiem pod względem liczby skazanych dżihadystów był 2007 r. Wydano wówczas wyroki na 33 wyznawców radykalnego islamu" - wynika z dokumentu Prokuratury Generalnej.

Prokuratura skorygowała też podawaną wcześniej przez MSW liczbę zatrzymanych w 2018 r. dżihadystów, informując, że było ich 39; dane ministerstwa nie uwzględniały 10 osób aresztowanych poza granicami Hiszpanii.

Hiszpańska policja jest bardzo skuteczna w rozbijaniu grup dżihadystów. (Fot. Getty Images)

"Rozbite w 2018 r. komórki radykalnych wyznawców islamu zajmowały się w naszym kraju przede wszystkim werbowaniem oraz indoktrynowaniem dżihadystów" - wyjaśniła Prokuratura Generalna.

W ubiegłym tygodniu hiszpański krajowy sąd karny i administracyjny (Audiencia Nacional) wydał nakaz aresztowania czterech muzułmanek znajdujących się w obozach dla dżihadystów w Syrii. W 2014 r. wyjechały one z Hiszpanii, aby walczyć po stronie samozwańczego tzw. Państwa Islamskiego (IS). "Zarzuca im się szereg przestępstw związanych z terroryzmem" - ujawniło źródło w hiszpańskiej policji.

Nakaz aresztowania obejmuje też 17 dzieci i nieletnich znajdujących się pod opieką czterech muzułmanek. Trzy z nich to obywatelki Hiszpanii, czwarta zaś jest Marokanką, wdową po irańskim bojowniku IS, który zginął podczas wojny domowej w Syrii. Kobieta przed wyjazdem na Bliski Wschód rezydowała w Hiszpanii.

Według danych madryckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (CSN), poza granicami Hiszpanii pozostaje obecnie około 200 bojowników islamskich, którzy kiedyś mieszkali w tym kraju.

  Komentarze
  • Raze
   12 września 2019, 19:01

   No i co tu komentować durny rząd zbiera wszystkie odpadki z morza, lądu i powietrza to i zbiera co posadził sobie w ogródku.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Reklama