Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Hiszpania: Sagrada Familia otrzymała pierwsze pozwolenie budowlane

Hiszpania: Sagrada Familia otrzymała pierwsze pozwolenie budowlane
Jedna z najsłynniejszych na świecie budowli sakralnych wybija się na tle panpramy Barcelony... (Fot. Getty Images)
Władze Barcelony wydały pierwszy dokument legalizujący budowę bazyliki Sagrada Familia, powstającej w tym mieście od 137 lat. Certyfikat reguluje wszelkie prace przy budowie świątyni w ciągu najbliższych siedmiu lat.
Reklama

Jak poinformowała dyrekcja barcelońskiej bazyliki, wydany przez władze stolicy Katalonii dokument jest efektem wieloetapowego procesu uprawomocniania się zgody na inwestycję. Powstaje ona w centrum miasta od 1882 r.

W wydanym komunikacie władze świątyni wyjaśniły, że dopiero w ostatnich latach stwierdzono brak dokumentu uprawniającego do prowadzenia budowy. Przypomniały, że w 2017 r. władze stolicy Katalonii oraz dyrekcja świątyni rozpoczęły współpracę w celu uregulowania sytuacji prawnej inwestycji.

"Pierwszym ważnym krokiem w tej sprawie było zatwierdzenie w lutym 2019 r. specjalnego planu zmian w układzie centrum miasta" - poinformowała dyrekcja Sagrada Familia.

Ukończenie budowy planowane jest na 2026 rok. (Fot. Getty Images)

Przegłosowana w lutym uchwała rady miejskiej Barcelony stała się podstawą do wydania pozwolenia na "definitywne ukończenie" barcelońskiej świątyni.

Zgoda rady miejskiej oznacza też akceptację zawartego w październiku 2018 r. między ratuszem a władzami bazyliki porozumienia, na podstawie którego zgodziły się one na odprowadzanie na rzecz miasta części wpływów z biletów kupowanych przez osoby odwiedzające świątynię.

Zgodnie z umową władze bazyliki w ciągu 10 lat przekażą miastu 36 mln euro. Środki te zostaną przeznaczone głównie na komunikację miejską w Barcelonie, a także na inwestycje infrastrukturalne w sąsiedztwie świątyni.

Szacuje się, że ostateczną datą ukończenia Sagrada Familia, odwiedzanej co roku przez 4,5 mln turystów, będzie 2026 rok, w którym przypada stulecie śmierci głównego architekta świątyni Antoniego Gaudiego.

 

  Komentarze


  • Ultravox2010
   11 czerwca, 20:52

   W szoku jestem.Myslalem wczesniej,ze pod wzgledem czasu wydawania pozwolen na budowe rekordy padaly tylko za czasow PRL a to bylo raptem 44 lata.Hiszpania przebila rekordy,swiat idzie jednak do przodu.Ciekawe ile czasu minie gdy wystartuje budowa Naczelnego Developera RP w Warszawie.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.08.2019
  GBP 4.778 złEUR 4.366 złUSD 3.934 złCHF 4.005 zł

  Sport


  Reklama