Menu

Hiszpania: Ruszyły szczepienia drugą dawką. Mniejsza dostawa od Pfizera

Hiszpania: Ruszyły szczepienia drugą dawką. Mniejsza dostawa od Pfizera
Hiszpańska służba zdrowia rozpoczyna szczepienia drugą dawką preparatu Pfizera. (Fot. Getty Images)
W Hiszpanii rozpoczęły się szczepienia drugą dawką szczepionki przeciwko Covid-19. Do dzisiejszegoego południa objęły one osiem z 17 wspólnot autonomicznych kraju. Tymczasem rząd Pedra Sancheza potwierdził rano mniejszą dostawę szczepionek od firmy Pfizer.
Reklama

Jedną z pierwszych zaszczepionych osób była 96-letnia Araceli Rosario Hidalgo, pensjonariuszka domu spokojnej starości w Guadalajarze. 27 grudnia była ona pierwszą osobą w Hiszpanii, która otrzymała szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

Do popołudnia szczepienia ruszyły w Katalonii, Galicii, Aragonii, Kraju Basków, na Balearach, Wyspach Kanaryjskich, a także we wspólnotach autonomicznych Madrytu i Walencji.

Dzisiaj rano ministerstwo zdrowia Hiszpanii ogłosiło, że oczekiwana tygodniowa dostawa szczepionek od firmy Pfizer jest mniejsza o ponad 40 proc. "Zamiast 350 tys. spodziewanych dawek wysłano nam zaledwie 205,7 tys." - ogłosił w komunikacie resort zdrowia, wyrażając nadzieję, że zaległe dawki firma Pfizer skieruje do Hiszpanii po 25 stycznia.

Tymczasem - jak odnotowało radio Cadena Ser - promowana przez ministerstwo zdrowia aplikacja na smartfony RadarCovid okazała się wielką porażką rządu Hiszpanii w walce z epidemią Covid-19.

Madryckie radio poinformowało, że z aplikacji wskazującej miejsce przebywania osób zainfekowanych koronawirusem korzysta obecnie w Hiszpanii tylko 2 proc. osób zakażonych. Wśród powodów nikłego odsetka chorych używających aplikacji są błędy w jej oprogramowaniu, a także trudności użytkowników z wprowadzeniem kodu przydzielanego pacjentom przez służbę zdrowia.

Czytaj więcej:

Hiszpania: Już ponad 70 zakażeń "brytyjskim szczepem" koronawirusa

Hiszpania: Nasilają się zakażenia wśród zaszczepionych przeciw Covid-19

Hiszpania: Rekordowa liczba zakażeń. Rząd odmawia regionom prawa do lockdownu

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama