Menu

Hiszpania: Rekordowa liczba zgłoszeń ws. przemocy domowej wobec kobiet

Hiszpania: Rekordowa liczba zgłoszeń ws. przemocy domowej wobec kobiet
Przemoc domowa staje się coraz poważniejszym problemem w wielu krajach świata... (Fot. Getty Images)
Rekordową liczbę zgłoszeń dotyczących przemocy domowej wobec kobiet zanotowano w trzecim kwartale 2019 r. w Hiszpanii - poinformowała Wyższa Rada Władzy Sądowniczej (CGPJ). Od lipca do września br. policja otrzymała ponad 45 tys. takich powiadomień.
Reklama

Z opublikowanego w czwartek raportu CGPJ z siedzibą w Madrycie wynika, że w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r. liczba zgłoszeń w sprawie agresji wobec kobiet wzrosła o 3,6 proc.

Według statystyk tej instytucji, powiązanej z ministerstwem sprawiedliwości Hiszpanii, trzeci semestr br. należy uznać za rekordowy w historii kraju. W okresie tym zanotowano ponad 45,1 tys. zgłoszeń przemocy wobec kobiet. W 72 proc. przypadków informację o agresji zgłosiła ofiara.

Z danych CGPJ wynika, że w przypadku zdecydowanej większości zgłoszeń wysłani na miejsce funkcjonariusze potwierdzili stosowanie przemocy. W okresie od lipca do września br. na skutek tego typu sytuacji ucierpiało łącznie ponad 43,3 tys. kobiet, czyli o 6,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.

Władze CGPJ odnotowały wśród poszkodowanych kobiet znaczący odsetek cudzoziemek. Spośród wszystkich kobiet, które padły ofiarą przemocy z rąk swoich partnerów w Hiszpanii, stanowiły one blisko 33 proc.

W trzecim kwartale 2019 r. w Hiszpanii skazano ponad 8,6 tys. mężczyzn, którzy dopuścili się agresji wobec swoich partnerek. Według statystyk policji, od 2003 r. z rąk swoich partnerów zginęło w kraju 1027 kobiet, w tym 55 w 2019 r.

Policyjne statystyki potwierdzają również, że kobiety coraz częściej padają ofiarą przestępstw na tle seksualnym. Według danych organów ścigania, ofiarą tego typu przestępstw w Hiszpanii padają średnio trzy kobiety dziennie.

Czytaj więcej:

Charlize Theron: Przemoc domowa to doświadczenie wielu ludzi

"DGP": Rekordowa skala przemocy w polskich rodzinach

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 02.06.2020
  GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

  Sport


  Sport

  Reklama