Menu

Hiszpania: Przerwy na kawę lub papierosa powinny zostać odpracowane

Hiszpania: Przerwy na kawę lub papierosa powinny zostać odpracowane
Wyrok sądu będzie niekorzystny m.in. dla palaczy. (Fot. Getty Images)
Sąd Karny i Administracyjny (Audiencia Nacional) w Madrycie orzekł, że przerwy wynikłe z wychodzenia przez pracowników na kawę lub papierosa nie mogą zostać zaliczone do czasu pracy i powinny zostać odpracowane.
Reklama

Bezprecedensowy wyrok hiszpańskiego sądu zapadł w prowadzonej od grudnia 2019 roku sprawie, która portugalskiej spółce paliwowej Galp została wytoczona z inicjatywy załogi jej madryckiego przedstawicielstwa. Pozew został złożony po zapowiedzi zmian w swobodnym wychodzeniu personelu z budynku firmy i wprowadzeniu magnetycznych kart wstępu.

Pracowników w sporze sądowym reprezentowała hiszpańska konfederacja związków zawodowych, tzw. Komisje Robotnicze (CC.OO).

Hiszpański syndykat pozywając firmę Galp twierdził, że "przerwy na kawę, papierosa lub śniadanie" powinny być traktowane jako nieodłączny element dnia pracy. Odliczanie ich pracownikom i nakazywanie przez pracodawcę odpracowania krótkich przerw uznał za "nadużycie".

Picie kawy w miejscu pracy powinno być odpracowywane? Tak uważa hiszpański sąd. (Fot. Getty Images)

Wczoraj w trakcie odczytywania orzeczenia sędzia wyjaśnił, że pozwany pracodawca nie wprowadził kart magnetycznych w celu kontroli czasu spędzanego przez pracowników "na kawie czy papierosie", ale służyły one jedynie powstrzymaniu nieuprawnionych osób przed wejściem na teren firmy i obniżeniu ryzyka ewentualnych kradzieży.

"Galp prowadził dotychczas politykę zaufania wobec swoich pracowników, którzy nigdy nie byli kontrolowani. Wychodzili na krótkie przerwy swobodnie" - wyjaśnił sąd Audiencia Nacional.

Prowadzący sprawę sędzia wskazał jednak, że orzeczenie daje teraz władzom madryckiego przedstawicielstwa firmy Galp pełną swobodę w uregulowaniu czasu, jaki poszczególni pracownicy spędzają "na śniadaniu, kawie, czy papierosie", a przerwy te, jeśli tak uzna pracodawca, będzie trzeba odpracować.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.04.2020
  GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

  Sport


  Reklama