Menu

Hiszpania: Lewica wygra też wybory samorządowe?

Hiszpania: Lewica wygra też wybory samorządowe?
Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza cieszy się obecnie poparciem większości Hiszpanów. (Fot. Getty Images)
W największych miastach Hiszpanii zaplanowane na 26 maja wybory samorządowe wygrają lewicowe ugrupowania - wynika z sondażu opublikowanego wczoraj przez madrycki dziennik 'Publico'.
Reklama

Badanie przeprowadzone przez Centrum Badań Socjologicznych (CIS) wykazało, że w największych aglomeracjach zwycięzcą wyborów samorządowych, organizowanych w Hiszpanii równolegle z wyborami do PE oraz głosowaniem do władz wspólnot autonomicznych, będzie Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE). Ugrupowanie to wygrało 28 kwietnia wybory parlamentarne.

W Madrycie należy spodziewać się zwycięstwa lewicowej burmistrz Manueli Carmeny, popieranej przez lewicowy blok Mas Madrid oraz PSOE. Zmiany nie nastąpią też raczej w Barcelonie, gdzie lewicowa burmistrz Ada Colau przewodzi w sondażu.

Według badania CIS, lewicowe ugrupowania wygrają także wybory do rad największych hiszpańskich miast. W stolicy 26 maja powinno zwyciężyć Mas Madrid, w Barcelonie – lewicowe En Comu Podem oraz Republikańska Lewica Katalonii, zaś w Walencji – partia Compromis, również lewicowa.

W Sewilli w wyborach do rady miejskiej oczekiwane jest zwycięstwo socjalistów. W Saragossie z kolei przewagę nad socjalistami, choć nieznaczną, ma Partia Ludowa (PP), ale blok lewicowych ugrupowań z PSOE, Zaragoza en Comu oraz Podemos powinien zdominować lokalną radę miejską.

Z badania CIS wynika, że niewielkie poparcie w największych miastach będzie mieć skrajnie prawicowa partia Vox, której 28 kwietnia w wyborach parlamentarnych udało się po raz pierwszy wejść do Kongresu Deputowanych. Sondaż przewiduje, że ugrupowanie to nie zdoła wprowadzić swoich reprezentantów do rad miejskich Barcelony, Sewilli oraz Saragossy.

W czwartek CIS opublikował badanie, z którego wynika, że w Hiszpanii wybory do PE wygrają socjaliści, którzy mają dziś w europarlamencie 14 polityków. 26 maja mogą sobie zapewnić 17-18 mandatów. Z kolei posiadająca obecnie 16 eurodeputowanych Partia Ludowa (PP) straci 4-5 miejsc w PE, a mająca dwóch eurodeputowanych partia Ciudadanos zyska 6-7 mandatów.

Z kolei - według badania - CIS dotyczącego wyborów do władz 12 wspólnot autonomicznych Hiszpanii, które również odbędą się 26 maja, zwycięską partią będzie PSOE. Jedyne regiony, w których socjaliści nie mogą liczyć na zwycięstwo, to Kantabria i Nawarra.

W pozostałych pięciu ze wszystkich 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii wybory już się odbyły. W grudniu i kwietniu socjaliści wygrali odpowiednio w Andaluzji oraz we wspólnocie autonomicznej Walencji.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 13.08.2020
  GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama