Menu

Hiszpania: Epidemia zwiększa liczbę wniosków o wcześniejszą emeryturę

Hiszpania: Epidemia zwiększa liczbę wniosków o wcześniejszą emeryturę
Bezrobocie to coraz poważniejszy problem w Hiszpanii. (Fot. Getty Images)
Epidemia koronawirusa sprzyja przechodzeniu Hiszpanów na wcześniejszą emeryturę. Z szacunków rządu Hiszpanii wynika, że około 40 proc. wszystkich wnioskujących o emeryturę to osoby, które nie ukończyły 65 lat i 10 miesięcy, czyli wieku emerytalnego w tym kraju.
Reklama

Jak donosi  dziennik "Publico", o ile w ubiegłych latach odsetek wnioskujących o wcześniejszą emeryturę wynosił w Hiszpanii ponad 33 proc. wśród wszystkich ubiegających się o nią osób, to obecnie sięga już ok. 40 proc.

Gazeta twierdzi, cytując opinie władz największych związków zawodowych, że nasilenie się zjawiska częstszego wnioskowania o wcześniejszą emeryturę jest konsekwencją szybko przybywającej liczby bezrobotnych na hiszpańskim rynku pracy w efekcie koronakryzysu.

"Publico" przypomina najnowszy raport banku centralnego Hiszpanii, z którego wynika, że szacowane obecnie na 15,8 proc. bezrobocie może w grudniu sięgnąć 18 proc., a w przyszłym roku przekroczyć poziom 22 proc.

Hiszpania walczy obecnie z drugą falą epidemii koronawirusa. (Fot. Getty Images)

Także portal Voz Populi spodziewa się, że tegoroczna jesień będzie stać w Hiszpanii pod znakiem masowych wniosków pracowników składanych do zakładu ubezpieczeń społecznych w sprawie wcześniejszych emerytur. Wskazuje, że również pracodawcy intensywnie negocjują ze związkami zawodowymi kwestię wcześniejszych emerytur, które w dobie koronakryzysu są im na rękę.

"Po zakończeniu w czerwcu stanu zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii nastąpił drastyczny wzrost wniosków pracodawców do firm konsultingowych radzących się co do możliwości ułatwienia przejścia pracownikom na wcześniejszą emeryturę, już od 55. roku życia z 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia" - odnotował "Voz Populi".

Czytaj więcej:

W Hiszpanii rekordowa liczba zakażeń

Hiszpania: W miastach pojawiają się dekoracje bożonarodzeniowe

Hiszpania: Epidemia opóźni inaugurację bazyliki Sagrada Familia

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 19.10.2020
  GBP 5.037 złEUR 4.550 złUSD 3.876 złCHF 4.245 zł

  Sport


  Sport

  Reklama