Menu

Hiszpania: Chaos na południu kraju z powodu ulewnych deszczów

Hiszpania: Chaos na południu kraju z powodu ulewnych deszczów
Ulewne deszcze dotarły nad Hiszpanię w piątek, paraliżując wschodnią i południową część kraju. (Fot. Getty Images)
Padające w Hiszpanii od piątku ulewne deszcze i burze doprowadziły do chaosu komunikacyjnego na południu kraju; są nieprzejezdne drogi i zablokowane linie kolejowe. Na skutek powodzi zginęła jedna osoba.
Reklama

Jak podała obrona cywilna, ofiarą jest 45-letni strażak. Mężczyzna zginął podczas akcji ratowniczej w miejscowości Campillos, w prowincji Malaga.

"Mężczyzna zaginął po wyjściu z wozu strażackiego podczas powodzi. Jego ciało zostało już odnalezione" - poinformowano w komunikacie.

Dzisiaj przed południem nieprzejezdnych było kilkadziesiąt tras szybkiego ruchu na terenie wspólnoty autonomicznej Andaluzji. Największe utrudnienia w komunikacji panowały w prowincjach Malaga i Sewilla, gdzie w ciągu ostatniej doby straż pożarna interweniowała ponad 1000 razy.

Najbardziej tragiczny przebieg załamanie pogody miało w gminie Serrania de Ronda, gdzie wezbrane rzeki zalały okoliczne miejscowości, porywając zaparkowane auta. (Fot. Getty Images)

Najbardziej tragiczny przebieg załamanie pogody miało w gminie Serrania de Ronda, gdzie w ciągu zaledwie kilku godzin spadło 340 litrów deszczu na metr kwadratowy, a wezbrane rzeki zalały okoliczne miejscowości, porywając zaparkowane auta. Wezbrane wody rzeki Guadalevin zniszczyły tam m.in. fragmenty arabskich konstrukcji z XIII wieku.

W Andaluzji przez połamane drzewa i duże kamienie przeniesione przez wodę zablokowanych było także kilka linii kolejowych. Najtrudniejsza sytuacja panuje w prowincji Malaga, gdzie w wielu szkołach odwołane zostały zajęcia.

Ulewne deszcze dotarły nad Hiszpanię w piątek, paraliżując wschodnią i południową część kraju. Tamtego dnia z powodu załamania pogody do szkół i na uczelnie nie poszło kilkaset tysięcy uczniów i studentów na terenie wspólnot autonomicznych Walencji oraz Katalonii.

Bieżący rok jest jednym z najtragiczniejszych w Hiszpanii w ostatniej dekadzie z powodu powodzi. W trakcie pięciu intensywnych ulew, jakie w 2018 roku przeszły przez ten kraj, zginęło łącznie 19 osób. Równie tragiczny był 2010 rok, kiedy na skutek czterech silnych opadów deszczu straciło życie 16 osób.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 05.06.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

  Sport


  Sport

  Reklama