Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Hiszpania: Aborcja dla 16-latek i bez zgody rodziców

Hiszpania: Aborcja dla 16-latek i bez zgody rodziców
W hiszpańskich aptekach nie może zabraknąć "tabletek po"... (Fot. Getty Images)
W Hiszpanii nie ustaje polemika wokół zatwierdzonego tydzień temu przez lewicowy rząd premiera Pedro Sancheza projektu ustawy w sprawie zdrowia seksualnego i dobrowolnego przerywania ciąży, tzw. ustawy o aborcji.
Reklama
Reklama

Ustawa rozpoczęła procedurę parlamentarną; po uchwaleniu przez Kongres Deputowanych zostanie przesłana do zatwierdzenia przez Senat. Mający większość w parlamencie rząd Sancheza chce, aby weszła w życie przed zakończeniem kadencji pod koniec 2023 r.

Według minister ds. równości Irene Montero, ustawa opiera się na dwóch filarach - sieci publicznej służby zdrowia, zapewniającej dobrowolne przerywanie ciąży oraz obowiązkowej edukacji seksualnej w szkołach.

"Dogłębnie przekształcamy politykę państwa, tworzymy architekturę feministyczną w kierunku innej kultury seksualnej, opartej na wolności seksualnej wszystkich kobiet" - wyjaśniła minister ds. równości.

Ustawa umożliwi nieletnim w wieku 16 i 17 lat przerywanie ciąży bez zgody rodziców, a aborcja zostanie zagwarantowana przez publiczną służbę zdrowia. Wyeliminowano obowiązkowe obecnie trzy dni refleksji przed podjęciem decyzji o przerwaniu ciąży, co wiąże się z potrzebą reformy kodeksu karnego. Po dokonaniu aborcji kobiety będą miały prawo do dni wolnych w pracy i specjalistycznego wsparcia.

Hiszpania jest podzielona jeśli chodzi o ustawę o aborcji... (Fot. OSCAR DEL POZO/AFP via Getty Images)

Oprócz tego, we wszystkich ośrodkach zdrowia i w aptekach ma być obowiązkowo dostępna tabletka postkoitalna, tzw. tabletka "dzień po". Obecnie są dostępne bez recepty w aptekach, a ich koszt to 20 euro.

Prawicowy "La Razon" nazywa "polowaniem na czarownice" przewidziane w ustawie drakońskie kary finansowe wobec aptek niewydających tabletek "dzień po" - od 90 tys. do 1 mln euro. Aptekarz zawsze musi mieć zapas "odpowiedni do zapotrzebowania" i nie może argumentować, że tabletek zabrakło.

Prawicowe media podkreślają, że ustawa nie respektuje zapisanego w art. 16 Konstytucji prawa do sprzeciwu sumienia.

Personel medyczny - zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych, odwołujący się do prawa do sprzeciwu sumienia, będzie ujęty w specjalnych rejestrach, podobnie jak w przypadku prawa do eutanazji.

Czytaj więcej:

Aborcja w Polsce z zaświadczeniem od psychiatry

Holenderski parlament liberalizuje prawo aborcyjne znosząc tzw. okres refleksji

Liczba kobiet poddających się aborcji w Anglii i Walii osiągnęła rekordowy poziom

USA: Co najmniej osiem stanów wprowadziło zaostrzone przepisy o aborcji

  Komentarze
  • Lono
   11 września, 16:57

   Ohoho... Pogratulować progresywności!

  • Rabit
   11 września, 18:49

   To bezplodnosc i depresje wsrod hiszpanek beda najczestrzymi choroba cywilizacyjnymi. Bo wziecie tabletki poronnej moze trwale uszkodzic uklad rodny kobiety i nie tylko, nie lepsza jest antykoncepcja hormonalna. A nieplodnosc i depresja po zabiegu aborcji to najczestszy skutek uboczny. Szczerze wspolczuje glupoty.

  • Kawaa
   11 września, 23:59

   Mam takie pytanie do kobiet a sama nia jestem
   Czy wiele normalnych dziewczyn mysli o seksie w wieku tylko 15 czy 16 lat ????

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama